Kripto Ekosistemi FED Kararları İle İlgili Ne Düşünüyor?

Bitcoin Haber

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bilançosu 15 Mart haftasında 297 milyar dolar genişleyerek 8,63 trilyon dolara çıktı ve Kasım ayından bu yana en yüksek değere ulaştı.

Kripto Ekosisteminin Görüşü

Bu keskin artış kripto Twitter’ında, dünyanın en güçlü merkez bankasının, finansal sisteme likidite enjekte etmek için devlet tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler gibi varlıkları satın almayı içeren “niceliksel genişleme” ya da QE’yi yeniden başlattığını söylüyor. QE, 2008 çöküşünden sonra ve Mart 2020 çöküşünün ardından Fed’in bilançosunu trilyonlarca genişletti ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere varlık fiyatlarını canlandırdı.

Bununla birlikte, son bilanço genişlemesi esas olarak, aralarında start-up odaklı Silikon Vadisi Bankası’nın da bulunduğu üç ABD bankasının çöküşüyle tetiklenen güven kriziyle başa çıkmak için merkez bankalarından kısa vadeli kredi alan bankalardan kaynaklandı.

“QE parasal amaçlarla bilançoyu büyütmektir. Bannockburn Global Forex’in baş piyasa stratejisti ve “Making Sense of the Dollar” kitabının yazarı Marc Chandler CoinDesk’e gönderdiği e-postada, bunun finansal istikrarla ilgili olduğunu ve bilançonun tümüyle genişletilmesinin QE olmadığını söyledi.

Resmi veriler bankaların Fed’in iskonto penceresinden 152,9 milyar dolar gibi rekor bir miktarda borç aldığını gösteriyor. Merkez Bankası’nın kredi kolaylığı kurumlara kredi sağlayarak likidite risklerini yönetmelerine ve banka batışlarını önlemelerine yardımcı oluyor.

Bankalar ayrıca yeni oluşturulan ve ABD Hazine tahvilleri ile kredileri garanti altına alan bankalar için bir likidite can simidi olan Banka Vadeli Fonlama Programı’ndan (BTFP) 11,9 milyar dolar borçlandı. Borç alan bankalar bir yıllık gecelik endeks takas (OIS) oranı artı on baz puan ile tanımlanan faiz oranlarını ödemek zorunda olduğundan bu da bedava bir para değildir.

Son olarak, krizden etkilenen Silicon Valley Bank ve Signature Bank için Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından oluşturulan yeni köprü bankalara 142.8 milyar dolar borç verildi.

FED’in Hamleleri

Bu arada, merkez bankasının geçen yıl Haziran ayında başlattığı niceliksel sıkılaştırma (QT) programının bir parçası olarak Fed’in elindeki Hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler sırasıyla 7 milyar dolar ve 2 milyar dolar azaldı.

Her şey göz önüne alındığında, Fed’in bilançosundaki net varlıklar 297 milyar dolar artarak merkez bankasının bilançosunu küçültme çabalarını aylarca geri aldı. Ancak, bu QE gibi teşvik edici olmak zorunda değil.

Damped Spring Advisors CEO’su Andy Constan attığı bir tweet mesajında, “Bilançodaki artış, çeşitli zayıf bankalara yapılan hücumların geçici bir yansımasıdır” dedi.

Constan, yeni başlatılan BTFP programı tarafından yaratılan banka rezervlerinin (likidite), rezervleri alanların yatırım veya tüketim için para yaratması halinde teşvik edici olacağını da sözlerine ekledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BNB Fiyatı Bir Haftada Yüzde 20’nin Üzerinde Arttı!

Sonraki Haber

ADA Artan Kurumsal Yatırımcı ve Balina İlgisi Görüyor!

İlgili Haberler