Kripto Düzenlemeleri Arka Arkaya Geliyor: Bir Adım da Rusya Attı!

İlayda Peker

Rusya merkez bankası, profesyonel olmayan yatırımcıların yıllık kripto para birimi yatırımlarına sınır koymayı önerdi. Rusya Bankası, Rusya’daki deneyimsiz yatırımcıların dijital varlıklara yılda 600.000 Rus rublesinden yani yaklaşık olarak 7.800 dolardan fazla yatırım yapmalarına izin verilmemesi gerektiğini öne sürdü.

Yeni öneri, Rusya’nın yeni kabul edilen kripto yasası “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine (DFA)” adlı yasaya atıfta bulunarak sunuldu.

Yeni Önerinin Detayları

Resmi açıklama, yeni düzenleyici kısıtlamanın sadece dijital finansal varlıkları değil aynı zamanda “diğer dijital hakları” da içereceğini belirtiyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Deneyimsiz yatırımcıları temsil eden bireyler, yıllık satın almaları için dijital finansal varlık miktarında toplam 600 bin ruble sınırına sahip olacaklar. Hem dijital finansal varlıklara hem de diğer dijital haklara sahip olan deneyimsiz yatırımcılar için dijital hakların edinilmesine ilişkin sınır, dijital finansal varlıklar için 600 bin ruble ve diğer dijital haklar için 600 bin ruble olarak belirlendi

Yeni kısıtlamanın 1 Ocak 2021’de Rusya’nın DFA yasasıyla birlikte uygulanacağı belirtiliyor. Merkez bankası, 13 Ekim – 27 Ekim 2020 tarihleri arasında, yayınlanan kısıtlamalarla ilgili kamuya açık teklifleri ve geri bildirimleri kabul ediyor.

Öte yandan Temmuz 2020’de resmen yasalaşan DFA, Rusya’daki deneyimli veya deneyimsiz yatırımcılar tarafından yapılan kripto alımlarının miktarına ilişkin limitler hakkında bilgi içermiyor.

Limitler Gelecekte Değişebilir

Rus rublesi son yıllarda zayıfladığı için potansiyel kripto para yatırım limiti miktarı gelecekte devalüe olabilir. Rusya Merkez Bankası, 2019’da 600.000 ruble kripto alım limitini ilk önerdiğinde miktar yaklaşık 9.100 dolar değerindeydi.

Bunlara ek olarak yeni düzenleme önerileriyle bağlantılı olarak, Rusya Merkez Bankası 13 Ekim’de dijital rublenin piyasaya sürülmesi hakkında da bir danışma belgesi yayınladı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple Yorumları: 50 Milyon XRP’lik İşlem Gerçekleşti!

Sonraki Haber

Binance Sayesinde Bir Kullanıcı Çalınan 30.000 Dolarını Kurtardı!

İlgili Haberler