Kripto Devi DCG’nin Karanlık Yüzü ve Çöküş Süreci

Bitcoin Haber

Kripto para dünyasının en büyük şirket grubu DCG, birçok büyük kripto şirketini bünyesinde bulunduruyor. Bu milyar dolarlık devlerin, 2022’deki büyük çöküşteki rolleri tam olarak anlaşılmış değil. Günümüzde, Genesis’in iflas süreci devam ederken, DCG iştiraki Grayscale, GBTC’yi ETF’ye dönüştürerek nakit akışını güçlendirmeyi umuyor.

DCG’nin rolünü incelemeye karar veren kullanıcı Vijay Boyapati, açık kaynak belgeleri ve son dedikoduları derleyerek, FTX kurucusu SBF’nin müşteri varlıklarını ele geçirmesinden daha büyük bir dolandırıcılık olduğunu iddia ediyor. Boyapati, 2013’te başlatılan GBTC fonunun, kurumların Bitcoin’e yatırım yapmasına izin veren bir güven olduğunu ve ETF benzeri bir geri alım mekanizmasına sahip olmadığını belirtiyor.

NAV’a göre primli (yani 1’in üzerinde) işlem gören GBTC fonları, fonun piyasa değerinin altında yatan varlıklardan (Bitcoin) daha yüksek olduğu anlamına geliyor. GBTC’nin NAV’a göre primle işlem görmesi (bazı noktalarda %40’ın üzerinde), karlı bir arbitraj olanağı yarattı. Hedge fonu Three Arrows Capital (3AC) ve kredi platformu BlockFi gibi piyasa katılımcıları, bu ticaretin karlı ve görünüşte risksiz olduğunu fark etti ve işleme dahil olmaya başladı.

Genesis, DCG’nin sahip olduğu iştiraklerden biriydi. DCG, kripto piyasasına uygulamak için Berkshire Hathaway’in kurumsal yapısını taklit eden Barry Silbert tarafından oluşturulmuş bir ana şirketti. Genesis, küçük ve büyük Bitcoin yatırımcılarından faiz karşılığında varlık toplayarak, toplanan BTC’yi daha yüksek faizle ödünç vererek kar elde ediyordu.

18-23 Şubat arasında GBTC primi ilk kez negatife döndü. MicroStrategy’nin akıllı hamlelerle BTC rezervlerini doldurması ve MSTR hisselerinin Spot Bitcoin ETF olarak popülerlik kazanması gibi rekabetin artması, GBTC’nin negatif prime dönmesine katkıda bulundu. 2021’den bu yana GBTC primi bir daha pozitife dönmedi ve tarihi düşük seviyelerin %50 altına düştü.

Genesis, iflas eden kuruluşlara kredi verdiğinizde, faiz karşılığında toplanan borç bakiyelerini müşterilere ödeyemezsiniz. Genesis CEO’sunun iflas ilan etmesi bu noktada en doğru şeydi. Genesis’in iflası, FTX’nin Kasım 2022’de çökmesiyle ortaya çıktığında, tüm müşteriler panikledi ve BTC varlıklarını soğuk cüzdanlara çekmeye çalıştı. Genesis, müşterilerin çekme taleplerini karşılayamadı ve 16 Kasım 2022’de çekme işlemlerini dondurdu. 19 Ocak 2023’te Genesis, iflasını ilan etmek zorunda kaldı ve alacaklılarına dolandırıcılığın boyutlarını yavaş yavaş açıkladı. 19 Ekim 2023’te New York Başsavcısı, Genesis, DCG ve Barry Silbert ile Michael Moro’yu kişisel olarak suçlayan bir ceza davası açtı.

Genesis’in çöküşü, FTX dolandırıcılığıyla birçok benzerlik taşıyor. DCG’nin, yan kuruluşlarıyla yaptığı yanıltıcı ve dolandırıcı beyanlar ciddi bir suç teşkil ediyor ve DCG, gelecek dönemde büyük bir dava ile mücadele edecektir. Bu, kripto para birimleri için ciddi bir risk oluşturuyor. New York Başsavcılığı, Genesis’te çalışmış ve işbirliği yapan bir tanığa sahip.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

HSBC, Ripple ile Blockchain Tabanlı Depolama Servisinde İşbirliği Yapacak

Sonraki Haber

Trust Wallet’tan Web3 Entegrasyon Hizmeti: WaaS

İlgili Haberler