‘Kripto Amerika’da Öldü’: Teknoloji Milyarderi Chamath Palihapitiya 

Bitcoin Haber

Milyarder teknoloji yatırımcısı Chamath Palihapitiya göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyiciler kripto para sektörünü ölüm noktasına getirdi. All-In podcast’inin 22 Nisan tarihli bir bölümünde cesurca “Kripto Amerika’da öldü” iddiasında bulundu. 

Kriptolar Amerika’da Öldü Mü? 

Palihapitiya’nın yorumu, kripto para borsası Coinbase’in artık denizaşırı bir yere taşınmayı düşündüğü haberlerine yanıt olarak geldi. ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu Başkanı Gary Gensler’i işaret etti: 

Kripto Amerika’da öldü. Yani şimdi Gensler bankacılık krizinden bile kriptoyu sorumlu tutuyor – yani Birleşik Devletler yetkilileri silahlarını kesin olarak kriptoya doğrultmuş durumda.

Palihapitiya, ABD’nin kriptoyu muhtemelen “kuruluşuna” bir tehdit olarak gördüğünü söylerken, teknoloji yatırımcısı yine de sektöre bazı hatalar atfetti: 

Düzenleyicilere karşı adil olmak gerekirse, [kripto sektörü] sınırları, başlangıç ekonomisinin diğer tüm sektörlerinden daha fazla zorladı.

Analizini, FTX ve sektörün itibarını etkileyen diğer firmalar tarafından yapılan kötü işlerin “bedelini” şimdi iyi aktörlerin ödediği sonucuna vararak tamamladı. 

“Faturanın onlar için zamanı geldi” diye ekledi. 

Programın ortak sunucularından David Sacks, ABD’nin kriptoyu boğmaya çalışıyor olabileceğini çünkü ABD dolarının hakimiyetine zarar verebileceğini söyledi: 

Bence dolarsızlaşmayla ilgili tüm bu endişeleri kriptoya karşı baskı yaparken aynı anda görmeniz muhtemelen tesadüf değil.

Ancak genel etkinin net olarak olumsuz olacağını ima eden Sacks, kripto şirketlerini denizaşırı ülkelere itmenin “Amerikan inovasyonu için korkunç” olacağı görüşünde. 

Düzenleyicilerin Etkisi 

Diğer yorumcular söz konusu meseleyi “Operation Choke Point 2.0” olarak tanımladılar – düzenleyicilerin bankaları kripto tutmaktan veya kripto şirketlerine hizmet sağlamaktan caydırmak için düzenledikleri iddia edilen bir çaba. 

Palihapitiya, “kurallara göre oynadığını, sıraya girdiğini” ve “doğru şeyleri yapmaya çalıştığını” söylediği bir dijital varlık ticaret platformu olan Coinbase’in, düzenleyici netlik almaya şu anda iflas etmiş olan FTX’ten daha yakın olmadığı fikri karşısında şaşkına döndü. 

Palihapitiya “Bu nasıl mümkün olabilir?” diye sordu. Sacks, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in “sistemi kandırma konusunda yetenekli olduğu” yanıtını verdi. 

Mart ayında SEC, Coinbase‘e bir Wells bildirimi yayınladı – bu genellikle düzenleyicinin ABD menkul kıymetler yasalarının olası ihlalleri nedeniyle firmaya karşı yasal işlem başlatmayı planladığı anlamına gelir. 

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bir dava açılması halinde borsanın dava açmaya hazır olacağını söylüyor. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shapella Yükseltmesinin Ardından Ethereum’da Son Durum 

Sonraki Haber

Son Durumda Bitcoin Balinalarına Daha Çok İş Düşebilir 

İlgili Haberler