Kraken’a SEC’ten Dava: Kripto Borsası Savunmada

Bitcoin Haber

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Kraken’e kayıt yaptırmadan menkul kıymetler borsası işletmekle suçlayarak dava açtı. Kripto para dünyasında büyük yankı uyandıran bu gelişme, Binance ile ABD Adalet Bakanlığı arasındaki sözde anlaşmanın ardından hemen gerçekleşti.

San Francisco merkezli Kraken, kripto para borsası düzenlemelerinin Kongre tarafından belirlenmesi gerektiğini savunarak kendini enerjik bir şekilde savunmayı planlıyor. Kraken, SEC’in kripto paralara bakış açısına meydan okuyor ve durumu hem hukuki hem de politika açısından felaket olarak değerlendiriyor. Kraken, davanın 10 milyonu aşkın kullanıcısını etkilemeyeceğini vurguluyor.

Kraken’ın 2018’den beri Payward Inc. ve Payward Ventures Inc. olarak faaliyet gösterdiği ve kripto para işlemlerini menkul kıymetler yasalarına uymadan kolaylaştırdığı iddia ediliyor. Kraken’ın iç kontrol eksiklikleri, yetersiz kayıt tutma uygulamaları ve yatırımcı koruma önlemlerini ihmal ettiği öne sürülüyor. Özellikle, müşteri fonlarının borsanın kendi fonlarıyla karıştırılması suçlamasının dahil edilmesi dikkat çekiyor.

Bu hukuki işlem, SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto para sektörünü yasal bir çerçeveye sokma çabalarıyla uyumlu. Binance ve Coinbase gibi büyük borsalara karşı açılan önceki davalarla ortak bir tema taşıyor. SEC, federal menkul kıymetler yasalarının dijital varlıklara uygulanabilirliğini sağlamayı ve endüstri için olası bir dönüm noktası yaratmayı amaçlıyor.

Kraken’ın açıklaması, SEC’in suçlamalarının asılsız olduğunu vurguluyor. Kraken’e göre, fonların “karıştırılması” iddiası sadece kazanılan ücretlerin kullanımını içeriyor. SEC, Kraken’in kayıtsız borsa faaliyetlerine karşı para cezaları, kazançların iadesi ve yasaklayıcı tedbirler dahil kapsamlı bir çözüm arıyor. Hukuki mücadele devam ederken, sonuç kripto para borsaları için yasal çerçeveyi önemli ölçüde etkileyebilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ARK Investment’ın Bitcoin ETF Başvurusu ve 21Shares Ortaklığı Dikkat Çekiyor

Sonraki Haber

Bitcoin ve Dogecoin Uzay Yolculuğuna Çıkıyor

İlgili Haberler