Kötüye Giden Ekonomilerde İlk Tercih: Bitcoin

Kötüye Giden Ekonomilerde İlk Tercih: Bitcoin

Lider kripto para birimi Bitcoin, tüm dünyada her geçen gün daha popüler hale gelirken özellikle ekonomisi kötüye giden ekonomilerde çok daha büyük hızla benimseniyor. Örneğin Venezuela ve Hong Kong gibi bölgelerde Bitcoin kullanımının rekor kırdığı haberleriyle sıklıkla karşılaşıyoruz. Çünkü ülkelerinin parasının her gün daha çok değer kaybettiğini bilen vatandaşlar hem hükümetlerin müdahale edemediği hem de güvenli olduklarını düşündükleri varlıklara yöneliyor…

Venezuela Ekonomisinin Çöküşü ve Bitcoin

Venezuela bir zamanlar kıtada en yüksek yaşam standardına sahip olan Latin Amerika’nın en zengin ülkelerinden biriydi. Büyük petrol rezervleri, Suudi Arabistan’ı bile aşıyordu ve  dünyanın en büyük rezervleri olarak anılıyordu. Kaynak zengini bir ülke olan Venezuela’nın ekonomisi, Weimar Cumhuriyeti‘nin para birimi çöküşünü anımsatan yıkıcı bir ekonomik kriz yaşadı. Hatta Venezuela’nın parasal krizi daha kötü olabileceği de ifade ediliyor.

Ülkedeki ekonomik sorunlar, petrol fiyatlarının büyük bir düşüş göstermesiyle başladı. Petrol gelirleri, eski Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez tarafından başlatılan sosyal refah programları için ana fon kaynağıydı. Chavez, yoksulluğu ortadan kaldırmak için tasarlanmış olan yiyecek, barınma ve diğer programlar için büyük sübvansiyonlar başlattı ve bu durum onu Venezuela halkı arasında son derece sevilen ve popüler biri haline getirdi.

Petrol fiyatları düşmeye başladığında, sosyal programlar ve sübvansiyonlar ekonomik sorunları şiddetlendirmeye başladı. Hükümet ise ülkenin yoksullarının çoğunun bağlı olduğu programları kesmek yerine borcu enflasyon yoluyla paraya çevirmeye karar verdi.

Ancak sürekli para basılması, ülkenin parasının değerini kaybetmesine ve doğal olarak halkın daha zor bir duruma girmesine sebep oldu. Tüm bunların sonucunda ise ülkede enflasyon faiş oranlara ulaştı. Vatandaşlar da bu riskten korunmak için daha az enflasyonist bir varlık arayışına girdi ve karşılaştıkları çözüm Bitcoin’di.

Dolayısıyla Venezuela’da halk çok yüksek oranda Bitcoin alıp satıyor, bu da ülkedeki Bitcoin işlem hacminin her geçen gün artmasına sebep oluyor.

Ünlü analist Larry Cermak Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile 2019 yılında LocalBitcoins’den elde ettiği Bitcoin işlem hacmi rakamlarını paylaştı. Bu tabloya göre Venezuela enflasyon riski ile karşı karşıya olan Arjantin, Kolombiya, Türkiye ve İran gibi diğer ülkelerden çok daha fazla Bitcoin işlemi gerçekleştiriyor.

Hong Kong’daki Protestolar ve Bitcoin

Venezuela’nın yanı sıra Hong Kong’da yaşanan ve aylardır devam eden protestolar sebebiyle ülkenin ekonomisi günden güne daha kötü bir hal alıyor.

Çin’in güneydoğusunda bulunan Hong Kong’daki protestolar 2019 yılı ortalarında suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısının sunulması ile başladı. Çin’in hukuk sistemine güvenmeyen ve bu tasarı yasalaşırsa muhaliflerin hedef alınacağını belirten protestocular bu karara karşı seslerinin duyurmak için sokaklara döküldü.

Ancak Hong Kong’luların Çin hükümetine güvenlerini kaybetmesi 2017 yılına kadar uzanıyor. 2017 yılında Çin, Hong Kong halkının sahip olduğu  ayrıcalıkların onların doğal hakkı olmadığı, merkezi hükümetin tanıdığı imtiyazlardan kaynaklandığını dile getirdi. Sonrasında Çin’in, 2017 yılında gerçekleşecek olan seçimlerde kendi belirlediği isimlerin aday olacağını dile getirmesiyle Hong Kong Çin’e olan güvenini kaybetti.

Tüm bunların ardından 2019 yılındaki suçlu iadesi yasa tasarısı ile de öfkelenen halk 1 Temmuz 2019’da Hong Kong Yasama Meclisi’ni bastı ve camları, kapıları kırarak içeri girdi. O günden sonra da Hong Kong’daki halkın öfkesi artarak devam etti.

Bu durum doğal olarak ekonomiye de yansıdı. Olayların büyümesiyle bazı büyük firmalar bölgeden çekildiklerini ya da işleri askıya aldıklarını duyurdu. Ekonominin kötüye gitmesi haliyle enflasyonu arttırdı ve Hong Kong’lu vatandaşlar da aynı Venezuelalılar gibi daha az enflasyonist bir varlık olan Bitcoin’e yöneldi.

Bu iki örneğe bakıldığında, Bitcoin’in enflasyondan bir kaçış yolu olarak görüldüğünü rahatlıkla ifade edebilirim. Ayrıca iki örnekte de vatandaşların ülkeye olan güvenlerini kaybetmesi unsuru yer alıyor. Dolayısıyla hükümetlerine karşı güvenlerini kaybeden insanları doğal olarak hükümetlerin müdahale edemeyecekleri bir varlık arıyorlar. Özellikle son zamanlarda bu konuda kendini ispatlayan Bitcoin vatandaşların ilk tercihi oluyor…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.