Kötü Piyasa Stablecoin’lere Yaradı!

İlayda Peker

Kripto para birimlerinde geçen hafta yaşanan ve bu haftada devam eden düşüşler sebebiyle piyasa değerlerinde ve doğal olarak sıralamalarda da düşüşler görüldü. Kripto para birimleri sıralamalarda gerilerken onların yerini stablecoin’lerin olduğunu görüyoruz. Bu sıralama değişikliği sebebiyle ilk 50 kripto para birimi içinde 6 adet stablecoin oldu.

USDT Dördüncü Sırada

En büyük stablecoin birimi olan Tether (USDT) yaklaşık olarak 4.66 milyar dolarlık piyasa değeriyle dördüncü en büyük kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. USDT’nin 15 Şubat’tan bu yana 7. sıradan 4. sıraya kadar yükseldiği ifade ediliyor.

Bunun yanında Tether’in sabitlenmiş olduğu varlıkların düşmesi sebebiyle USDT’nin hacmi aynı dönem içinde %20’lik bir düşüş sergiledi.

Öte yandan Circle’ın stablecoin birimi olan USDC geçtiğimiz ay 430 milyon dolarlık piyasa değeri ile 30. sıradan günümüzde yaklaşık olarak 601.5 milyon dolarlık piyasa değeri ile 17. sırada yer alıyor. Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, USDC’nin geçtiğimiz ay %40’lık piyasa değeri kazancını kutlamak için 14 Mart’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

USDC son günlerde piyasa talebini artırdı ve dolaşımda 568 milyon dolarlık yeni ATH’ye ulaştı. Kripto makro piyasasında “güvenli uçuşu” görmek büyüleyici, aynı zamanda piyasalar için yüksek kaliteli USD likiditesi talep ediyor. Piyasaları bu kadar ezilmiş görmek heyecan verici olmasa da, bu tamamen yeni, tamamen dijital, Blockchain tabanlı parasal altyapının çalıştığını görmek hala gurur verici.

Paxos ve Diğer Stablecoin’ler

Üçüncü en büyük stablecoin olan Paxos Standard (PAX), dört hafta boyunca piyasa değerinde yaklaşık %5’lik bir kazanç elde etti ve 208 milyon dolardan 218 milyon dolara yükseldi. Bu da PAX’ın 42. sırada 27. sıraya büyük bir sıçrama yapmasını sağladı.

Öte yandan TrueUSD son piyasa hacmi büyümesi ile ilk 50 içine girmeyi başardı ve 60. sıradan 35. sıraya yükselmiş oldu. Sadece altı ay önce piyasaya sürülen Binance USD (BUSD) ise çok büyük bir sıçrama ile 243. sıradan 36. sıraya yükseldi.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin ve S&P 500 Korelasyonu Hiç Bu Kadar Net Olmamıştı

Sonraki Haber

Bitfinex, “Akredite” Yatırımcılar İçin İlk Kez Kripto Hedge Fonunu Listeledi

İlgili Haberler