Kötü Niyetli Kripto İşlemlerinde Yüzde 93 Azalma! 

Bitcoin Haber

Ocak ayında kripto piyasasında yaşanan yükselişin yanı sıra, geçen yılın aynı dönemine kıyasla açıklardan kaynaklanan kayıplarda düşüş görüldüğü için sektörden daha olumlu haberler de geldi. 

Yüzde 93’lük Düşüş 

Blockchain güvenlik firması PeckShield’in 31 Ocak tarihli verilerine göre, Ocak ayında kripto açıklarından kaynaklanan kayıp 8,8 milyon dolar oldu. 

Ay boyunca 24 istismar yaşandı ve Tornado Cash gibi karıştırıcılara 2,6 milyon dolar değerinde kripto gönderildi. Karıştırıcılara gönderilen varlıkların dökümü 1.200 Ether (ETH) ve yaklaşık 2.668 BNB (BNB) içeriyor. 

Ocak ayı rakamları, Ocak 2022’de istismarlar nedeniyle kaybedilen 121,4 milyon dolardan %92,7 daha düşüktür. 

PeckShield, geçen ayın en büyük istismarının, toplamın %68’ini temsil eden, 12 Ocak’ta 6 milyon dolar kaybeden DeFi borç verme ve borç alma platformu LendHub’da gerçekleştirildiğini bildirdi. 

Ocak Ayı Verileri 

Ayın diğer önemli istismarları arasında 580.000 $ kaybeden Thoreum Finance ve bir flash loan saldırısında 650.000 $ için istismar edilen Midas Capital yer aldı. 

PeckShield’e göre Ocak ayı rakamı, yaklaşık 27,3 milyon dolarlık istismar kaybının yaşandığı Aralık 2022’ye göre %68 düşüş gösterdi. 

DeFiYield’in Rekt veritabanına göre, verilere dahil edilmeyen diğer kayıplar arasında FCS BNB Chain token’ına yapılan 2,6 milyon dolarlık saldırı da yer alıyor. DeFiYield’ın bildirdiğine göre, sahte BONK tokenleri nedeniyle 150.000 dolar daha kaybedildi ve Doglands Metaverse oyun platformunda 200.000 dolarlık bir kayıp yaşandı. 

GMX merkezi olmayan ticaret protokolüne 4 Ocak’ta yapılan bir kimlik avı saldırısı da bir kurbanın 4 milyon dolar kadar kaybetmesine neden oldu. 

Nispeten sakin geçen aya rağmen, blockchain güvenlik şirketi CertiK Ocak ayı başında Cointelegraph’a verdiği demeçte bu yıl saldırı ve istismarlarda bir yavaşlama olmasının pek olası olmadığını söyledi. 

Firma ayrıca Aralık ayında çalınan 62 milyon dolarlık kripto paranın 2022’deki “en düşük aylık rakam” olduğunu bildirdi. Geçen yılın sonu itibariyle, 2022’nin en büyük on istismarı, kripto protokollerinden çalınan 2,1 milyar dolarla sonuçlandı. 


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Mastercard ve Binance’den Latin Amerika’da Önemli Hamle!

Sonraki Haber

Silvergate Ateş Altında: ABD Senatörleri Kripto Dostu Bankayı Suçluyor 

İlgili Haberler