“Kötü Ekonomiden Korunmak İçin BTC Ve Altına İhtiyacınız Yok”

İlayda Peker

21 Mayıs’ta CNBC ile konuşan varlık yönetimi firması Creative Planning’in başkan ve yatırım sorumlusu Peter Mallouk, salgın sebebiyle genç yatırımcıların Bitcoin almak gibi bir zorunluluğu olmadığını dile getirdi. Ünlü isim hisse senetlerinin ve bonoların, Bitcoin ve hatta altından daha iyi seçenekler olduğunu iddia etti. Mallouk daha önce de lider kripto para birimi Bitcoin’in “kaçınılmaz bir ölüm saramlı ile” karşı karşıya olduğunu ifade etmişti.

BTC’ye Ya Da Altına İhtiyaç Yok

Mallouk yaptığı açıklamalarda, “spekülatif dünyaya girmeye gerek olmadığını” dile getirdi ve Bitcoin ve altın gibi varlıkların çok daha riskli olduğunu belirtti.

Bunların yanında Mallouk 2020 yılında Bitcoin‘in bugüne kadar hisse senetleri, tahviller, petrol ve altından daha iyi performans gösterdiğini ifade etti. Gerçekten de mevcut durumlar göz önüne alındığında ve geleneksel piyasalarda yaşanan çöküşlerle birlikte Bitcoin’in bu yıl göz kamaştıran bir performans sergilediğini rahatlıkla dile getirebiliriz.

Bu açıklamalara bakıldığında aslında yatırım sorumlusunun kendi sözleri ile çeliştiğini görüyoruz. Hisse senetleri ve tahvillerle ilgili yaptığı açıklamada bile kör inançtan uzak durarak aslında bir nevi gerçeği yansıtmaya çalışıyor ve “Bir şirkete veya hükümete para ödünç verirseniz, o şirket veya hükümet size geri ödeme sözü verir. Kardeşinize borç vermekten hiçbir farkı yok. Umarım kardeşinizin ekonomik durumu iyidir ve siz kardeşinize borç verirsiniz, oda borcunu geri öder.” ifadelerini kullanıyor.

Her ne kadar ünlü isim Bitcoin ya da altına ihtiyaç olmadığını ifade etse de mevcut ekonomik durumda insanların gözle görülür bir çoğunluğu Bitcoin’i ya da altını tercih ediyor gibi görünüyor. Örneğin Twitter üzerinden yapılan bir araştırmaya göre 6661 Lübnanlının katıldığı bir ankete göre vatandaşların %57.5’i maaşlarını Bitcoin’de almayı tercih ediyor.

“Bitcoin Öldü”

Bunların yanında Mallouk, Bitcoin’in başarısız olacağına da inanıyor. Aralık 2018’de, BTC 3.100 dolara düştüğü sırada, “Bitcoin öldü” açıklamasını yapmıştı. Mallouk o dönemde, “Bitcoin sessiz gitmeyecek, ancak son zamanlarda yaşanan düşüş kaçınılmaz ölüm sarmalının başlangıcı olabilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2016’daki Saldırıda Çalınan BTC’ler Harekete Geçti

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 22/05/2020

İlgili Haberler