“Koronavirüs Krizini Blockchain Çözebilir”

İlayda Peker

Hong Kong Üniversitesi’nden bir akademisyen, koronavirüs salgınına daha iyi çözümler üretebilmek için Blockchain ve AI odaklı stratejilerin uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Hong Kong Üniversitesi kanunlar (uyumluluk ve düzenleme) programının yüksek lisans müdürü Syren Johnstone 5 Şubat’ta Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölüm blogunda yaptığı açıklamalarda, koronavirüs salgınının “teknoloji endüstrisi için silah çağrısı” olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

Blockchain ve Yapay Zeka

Johnstone’un iddiası, şu anda Pekin’de bulunan hayır kurumlarının kurumsal ve siyasal seçimler için çalıştığı ve dolayısıyla mevcut kriz durumu için yeterli ölçüde kullanılmadığı görüşü çevresinde şekilleniyor. Çin hükümeti şu anda tüm devlet bağışlarını hükümet destekli beş yardım kuruluşu aracılığıyla yürütüyor. Johnstone konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Kanal düzeni, hükümet destekli beş yardım kuruluşunun amaca uygun olduğunu ve mevcut krizi daha iyi yönetebileceğini varsayıyor. Bu varsayım, krizlere yanıt verme konusunda sorumlu olan kuruluşların temel sorumluluklarını yönetmekte zorlandıklarını gösteren tarihsel ve güncel kanıtlarla çelişebilir.

Buna ek olarak Johnstone, Pekin’in merkezileştirme yaklaşımının sadece sorunu pekiştirdiğini ve devlet tarafından yönetilen bir yaklaşım yerine teknoloji endüstrisinin bir çözüm sunması gerektiğini dile getirdi. Johnstone şu anda Alibaba, SF Express ve Apple tarafından yaygın olarak kullanılan Blockchain ve AI teknolojilerinin bu duruma çözüm olabileceğini dile getirdi ve neden hayır kurumlarının bu teknolojiyi kullanmadığını sordu.

Tüm bunların yanında Johnstone görüşlerini desteklemek için Çin Başkanı Xi Jingping’in Blockchain teknolojisini destekleyen söylemlerini örnek verdi.

Son olarak Johnstone koronavirüs ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Pazarın kaynakların tahsisinde belirleyici bir rol oynamasına izin verilmelidir. Çin’deki kamu-özel ve karma mülkiyet reformları, merkezi olarak kontrol edilen kuruluşların, özel girişimin sahip olduğu hızda herhangi bir şekilde yönetim sistemleri geliştirmediği veya sorunlara yenilikçi çözümler geliştirmediğini kanıtlıyor.

Koronavirüs ve Bitcoin arasındaki bağlantıyı incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Visa PoS Ücretlerini Değiştiriyor, Bu Kriptolar İçin Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

Sony’nin Stratejik Yatırımı: Securitize

İlgili Haberler