Koronavirüs, Ekonomide Dijitale Geçişi Hızlandıracak

İlayda Peker

Forbes’un haberine göre ABD son birkaç hafta içinde 88 milyon teşvik çeki gönderdi ve Amerikalılara yaklaşık 160 milyar dolar ödeme yapmış oldu.

Koronavirüs ve Ekonomik Kriz

Koronavirüsün sebep olduğu ekonomik kilitlenmleri aşmak için alınan teşvik önlemlerinin Amerikalılara olabildiğince çabuk ulaştırılması hedeflenmişti. Bunun için de çeklerin gönderimine başlandı. Ancak geleneksel finansal sistemden faydalanmayan kişilerin çeklere ulaşmasında zorluklar yaşandı. Ayrıca bu yardımların ikincisinin de gelmesi planlandığı için finans teknolojisi şirketleri geleneksel bankacılık sistemi dışındaki milyonlarca Amerikalının yardımı daha hızlı almasına yardımcı olmak için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Öte yandan Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bugüne kadar “Coronavirus Aid, Relief and Economic Security (CARES) Act” kapsamında nelerin yer alması konusunda anlaşamadı. Ancak önümüzdeki günlerde tekliflerin yeniden masaya yatırılması hedefleniyor.

Bazıları, ABD Federal Rezervinin dijital dolar oluşturmasını ve FedAccounts üzerinden dağıtmasını öneriyor. Ancak böyle bir hizmetin oluşturulması zaman alabilir. Yine de Çin ve Avrupa’daki dijital para projelerine benzer bir dijital dolar projesi, posta yoluyla dağıtılması aylar sürecek olan çeklerin anında Amerikalılara ulaştırılabileceği anlamına geliyor.

Bunların yanında Venmo, Square’s Cash App ve Simple and Chime gibi uygulamalar ve kurumlar PayPal aracılığıyla Amerikalıların eline geçen yardımları harcamalarına destek oldu.

PayPal sözcüsü Tom Hunter geçtiğimiz hafta Fox Business’a verdiği demeçte, “Finansal sistem dışındaki Amerikalıların %25’i için PayPal gibi dijital ödeme sistemleri dijital ekonomiye katılma olanağı sağlarken aynı zamanda yüksek ücretlerden de kaçınılmasını sağlıyor.” ifadelerini kullandı. Yani aslında bu yardım ödemeleri insanların dijital bankacılığa geçişini hızlandıran bir etmen olabilir.

“Dijitale Olan Talep Artacak”

Bankacılık endüstrisi araştırmacıları, koronavirüs pandemisi nedeniyle dijital bankacılık hizmetlerine olan talebin artmasını bekliyor. DeVere Group’un kurucusu ve genel müdürü Nigel Green, pandeminin geleneksel anlamdaki bankacılığı geniş ölçüde değiştireceğini ifade ediyor ve “İnsanların paralarına dünya çapında erişmek, yönetmek, kullanmak, tasarruf etmek ve yatırım yapmak için fintech alternatifleri aramaları için başka bir katalizör görevi görecek.” açıklamasını yapıyor.

Öte yandan Google, Facebook ve Apple gibi devler son yıllarda bankacılık ve ödeme hizmetleri sunmaya başladı. Google’ın “akıllı” bir banka kartı oluşturduğu biliniyor. Apple geçen yıl kendi kredi kartını piyasaya sürdü. Facebook ise Libra isimli kripto para projesi üzerinde çalışıyor.

Dolayısıyla gelecekte, geleneksel anlamdaki finans sistemi yerini tamamen farklı, dijital ve inovatif bir oluşuma bırakabilir…Total
31
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Max Keiser Israrlı: BTC 400.000 Doları Görecek!

Sonraki Haber

1.2 Milyon ETH’lik İşlem Gerçekleşti, Fiyat 220 Dolar Olur Mu?

İlgili Haberler