“Koronavirüs Dünya Ekonomisinin Zayıflığını Ortaya Koydu”

İlayda Peker

Binance CEO’su koronavirüsün günümüzde yaşanan ekonomik krizin nedeni olmadığını yalnızca zaten kötü giden bir durumun fitilini ateşlediğini dile getirdi.

20 Mart’ta yayınlanan bir blog yazısında kripto para birimi çevrelerinde “CZ” olarak bilinen Changpeng Zhao, koronavirüsün dünya ekonomisinin çok zayıf olduğunu gösterdiğini savundu.

CZ, Bu yılki koşulların 2008’deki küresel mali krizden (GFC) farklı olup olmadığı ile ilgili bir soruyu şu şekilde yanıtladı:

Ekonomi Daha Güçlü Olmalıydı

2008’de küresel ekonomiyi duraklatan bir salgın yoktu. Ama koronavirüsün sadece bir tetikleyici olduğuna inanıyorum, ana neden değil. Ekonomimiz daha güçlü olmalı, en azından bazı şoklardan kurtulmaya yetecek kadar güçlü olmalı.

Öte yandan Zhao, Bitcoin giderek geleneksel piyasaların karşı karşıya kaldığı sefaletten ayrılıyorken yaptı bu açıklamalarını. Geçtiğimiz hafta kripto para birimleri, hisse senedi endekslerine paralel olarak tarihi bir günlük düşüşün ardından bu hafta bir noktada %90’a yakın bir şaşırtıcı iyileşme gördü. O dönemden beri ateşi biraz düşen Bitcoin gerileme yaşasa da CZ’ye gör lider kripto para biriminin artık “kırılgan” olmadığını düşünüyor.

Bununla beraber CZ bir noktada, yatırımcıların nakit biriktirmeyi durduracaklarını ve bunun yerine portföylerini tekrar genişletmeye başlayacaklarını dile getiriyor. Bu servet destinasyonları arasında da Bitcoin’in olacağını ifade ediyor ve şu açıklamayı yapıyor:

İnsanlar daha fazla Bitcoin satın aldı mı? Hayır. Birçoğu hala tuvalet kağıdı üzerinde panik yapıyor. Bu değişikliklerin ekonomide yayılması zaman alıyor. Kitlesel bir nüfus söz konusu olduğunda değişiklikler hemen gerçekleşmez.

Güvenli Liman

CZ’nin bu yorumları geçtiğimiz aylarda çöken bir ekonomi durumunda Bitcoin’in nasıl davranacağı ile ilgili açıklamalar yapan Andreas Antonopoulos’un sözlerini yansıtıyor. Antonopoulos, Bitcoin ilk başta zorlanacağını dile getirmişti. Çünkü insanlar daha önce çöken bir hisse senedi piyasası yaşamışlardı. Dolayısıyla öncelikle nakde yönelecek olan insanlar ortalık sakinleştikten sonra varlık arayışına girecek.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Önümüzdeki Hafta Bitcoin İçin Nasıl Geçecek?

Sonraki Haber

Ernst & Young Sake İçin Blockchain Kullanacak

İlgili Haberler