Koronavirüs Bitcoin’i Etkiledi Mi?

İlayda Peker

Bitcoin piyasaları, Çin’de yayılan koronavirüs haberlerine artan volatilite ile tepki verdi.

Riskler Artabilir Mi?

Bitcoin (BTC) hisse senetleriyle ilgili yeni işlem modellerini ortaya çıkarabilecek hamleler sergiliyor. Çin Yeni Yılı kutlamalarına denk gelen Çin’deki koronavirüs salgını ve müteakip kilitlenmeler, Çin ve uluslararası stoklarda düşüşe neden oldu.

Ancak Bitcoin fiyatları, hisse senetleri hareketlerinden farklı bir model sergiledi. Genel varlıklarda yaşanan kaymaların yanı sıra yeni hareketler Bitcoin’in riskten kaçmak için bir seçenek olarak görüldüğünü gösteriyor.

Bilindiği gibi Ocak ayında yaşanan gelişmeler sebebiyle Bitcoin fiyatı çok fazla hareket yaşadı. Hem jeopolitik hem sağlık olayları sebebiyle fiyatın ciddi oranda arttığı ya da anlık olarak düştüğü gözlendi. Piyasanın önemli analistlerinden Alex Krüger, Bitcoin’in makro etkenlere tepki verdiğini ifade ediyor.

Ancak Bitcoin olaylara tepki gösterirken altın ya da diğer hisse senetleri gibi tepki vermek yerine kendince bir yol izledi. Bilindiği gibi İran ve Amerika arasındaki gerginlik uzun süre sonra Bitcoin’in 9.000 doların üzerine çıkmasını sağladı. Şu anda gündemde olan Koronavirüs salgını ise yine Bitcoin’in 9.000 doların üzerini görmesine sebep oldu. Dolayısıyla Bitcoin insanların geleneksel olarak kullandığı riskten kaçma varlıklarından çok daha efektif bir şekilde hareket ediyor. Dolayısıyla riskler Bitcoin ile en alt düzeye iniyor gibi görünüyor.

Bunun yanında Bitcoin enflasyonun arttığı birçok ülkede güvenli liman olarak kullanılıyor. Bitcoin’in bu ülkelerde kullanımının işe yaradığı da biliniyor. Bunun yanında lider kripto para birimi hem bir ödeme aracı hem de değer deposu olarak kullanılıyor.

Ancak tüm bunlarla beraber Bitcoin fiyatının hangi olaylara nasıl tepki vereceği de çok et tahmin edilemiyor. Dolayısıyla Bitcoin hiç beklenmedik olaylarda yükseliş gösterdiği gibi hiç beklenmedik olaylarda düşüş performansı da gösterebilir.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Firmalarının Artık Singapur’da Lisans Alması Gerekiyor

Sonraki Haber

Fiyat Hareketliliklerinden Faydalanarak Yatırım Yapmak

İlgili Haberler