Koronavirüs Aşısı Bitcoin’de (BTC) Ciddi Pump Ve Dump’a Sebep Oldu!

İlayda Peker

Dünyanın en ünlü ilaç firmalarından biri olan Pfizer, BioNTech ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısının %90 oranında enfeksiyonu önlediğini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre on binlerce gönüllünün katıldığı bir çalışma ile aşı denendi ve büyük ölçüde başarılı olduğu ortaya çıktı. Bloomberg bunun COVID-19 kapsamında görülen en cesaret verici gelişme olduğunu ifade etti.

Bu açıklamaların ardından Bitcoin (BTC) fiyatında anlık bir artış ve düşüş olduğu gözlemlendi.

Aşı ve Bitcoin İlişkisi

Bilindiği gibi mart ayında artık koronavirüsün tüm dünyaya yayılması ve bunun sonucunda alınan önlemlerle küresel ekonomide bir durgunluk yaşandı ve 13 Mart’ta tüm piyasalarla birlikte kripto para piyasası da alt üst oldu. Tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen günde lider kripto para biriminin fiyatı 3.800 dolara kadar geriledi.

Her ne kadar sonrasında toparlanmalar yaşansa da özellikle hisse senetlerinin beklenen performansı sergileyemediği görüldü.

Ancak bugün gelen aşı haberi ile hisse senetlerinin artışa geçtiği görülüyor. Çok basit bir çerçeveden bakıldığında, nasıl ki koronavirüsün yayılması piyasaları alt üst ettiyse koronavirüs ile ilgili bir aşının geliştirilmesinin de piyasada toparlanmaya sebep olması çok normal.

Öte yandan Bitcoin fiyatın bakıldığında aslında aşı haberi ile anlık bir pump ve hemen ardından dump geldiğini görüyoruz. Aşı haberi ile 15.850 dolara yükselen BTC dakikalar içinde 15.400 dolara kadar geriledi. Ancak bu ani hareketlerin ardından Bitcoin’in yeniden yükseldiğini ve yazının yayına hazırlandığı sırada 15.633 dolardan işlem gördüğünü ifade edebiliriz.

Hisse Senetleri, Altın ve Bitcoin

Bir aşı gelişmesinin hisse senetleri fiyatlarında rekor seviyeleri getireceği düşünülüyor. Bu durumda uzman isimler Altın fiyatlarının geri çekileceğini ifade ediyor.

Öte yandan son zamanlarda Altın ve Bitcoin korelasyonunun bozulduğunu birçok önemli isim dile getirmişti. Dolayısıyla Bitcoin artışı devam ederken hisse senetlerinin aşı haberleri ile yükselişe geçmesi hisse senetleri ve Bitcoin arasında korelasyon olduğu söylemlerini arttıracak.

Farklı bir bakış açısı ile gelişmelerin tamamına bakıldığında aslında Bitcoin’in herhangi bir varlıkla korelasyonda olmadığı ve sadece diğer varlık sınıflarının yükseliş dönemlerinin Bitcoin’in devam eden yükseliş eğilimlerine eşlik ettiği ifade edilebilir.

Çünkü her ne kadar hisse senetleri ve Altın gibi varlıklar üçüncü taraflarla bağları sebebiyle küresel haberler doğrultusunda hareket etse de Bitcoin’in herhangi bir üçüncü taraf bağımlılığı olmadığı için yatırımcı hissiyatı ile hareket ettiği düşünülebilir. Tabii ki koronavirüs salgını gibi küresel çapta çok büyük olaylar Bitcoin’i etkiliyor. Çünkü bu olaylar bireyleri de etkiliyor. Ama Morgan Creek Digital kurucu ortağı Anthony Pompliano’nun da ifade ettiği gibi Bitcoin kimin Başkan olduğu gibi konularla ilgilenmiyor.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Neler Oluyor: BTC Geri Çekilmelerinden Korkmalı Mı?

Sonraki Haber

Sonunda O Ünlü Ekonomist de Bitcoin (BTC) Tarafına Geçiyor!

İlgili Haberler