“Kolay Para Peşinde Koşanlar”: Bitcoin Ne Değildir?

“Kolay Para Peşinde Koşanlar”: Bitcoin Ne Değildir?

Bitcoin son iki gündür ciddi bir düşüş çizgisinde ilerliyor. 16 Aralık’ta fiyat 7.200 dolar seviyesinde seyrederken ciddi bir çakılma yaşandı ve 6.850 dolar seviyesi 17 Aralık’ta görüldü. Ancak sonrasında da fiyattaki düşüş eğilimi devam etti ve 6.500 dolar seviyeleri görüldü. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise lider kripto para birimi 6.680 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Bitcoin Volatilitesi

Bitcoin’in volatil hareketleri her zaman benimsenmesinin önünde en büyük engellerden biri oldu. Çünkü anlık fiyat hareketleri sebebiyle insanlar günlük alışverişlerinde henüz Bitcoin’i kullanamıyor. Dolayısıyla bu durum benimsenme oranını etkiliyor. Ancak bunun yanında özellikle geleneksel para birimlerinin yavaş yavaş güven kaybetmeye başladığı son dönemde Bitcoin ve altın gibi diğer varlıklara yönelmelerin arttığı da açıkça görülüyor. Dolayısıyla ben fiyat düşüşleri konusunda hiçbir zaman olumsuz düşünmüyorum. Hatta yaşanan fiyat hareketlilikleri ile eninde sonunda daha az volatilitenin yaşanacağı hemen hemen sabit bir seviyenin bulunacağını düşünüyorum. Ayrıca piyasada uzun zamandır yer alanlara göre, bu gibi düzeltme hareketleri piyasada yalnızca “kolay para” peşinde koşanları temizler ve genel itibariyle piyasa daha kaliteli bir şekilde yoluna devam edebilir.

Daha önce de “kolay para kazanmak isteyenlerin Bitcoin’den uzak durması gerektiğini” belirtmiştim. Çünkü “evet Bitcoin bir yılda 20 kat değerlendi ve çok kazandırdı, evet bu yıl 3.000 dolar seviyesinden 14.000 dolar seviyesine çıktı ve yine çok kazandırdı”. Ancak bunun yanında arada yaşanan düzeltme hareketleri ve yüksek seviyelerin ardından yaşanan ciddi düşüşlerle çok sayıda insan da kaybetti. Dolayısıyla sürekli Bitcoin’in ne olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ama sanırım aslında anlaşılması gereken Bitcoin’in ne OLMADIĞI…

Bitcoin Ne Değildir?

Bitcoin bir şans oyunu, saadet zinciri, kazı kazan, faiz ya da sonsuz bir kazanç çeşmesi değil. Sanırım yatırım yapmadan önce, özellikle bunu anlamak gerekir. Bitcoin bir bilgisayar yazılımı ve çok değerli bir teknolojik gelişme. Çünkü para transfer işlemlerinin hızını büyük oranda arttırırken bir yandan da işlem ücretlerinin çok çok düşük olmasını sağlıyor.

Yani bazılarının anladığı gibi Bitcoin “sanal para” da değil. Çünkü sanal derseniz o şey “gerçek değilmiş” gibi anlaşılıyor. Ama Bitcoin gerçek. Hatta muhtemelen şu an banka hesaplarınızda olduğunu düşündüğünüz, cüzdanlarınızda kağıt banknotlar şeklinde bulunan ya da kredi kartlarıyla harcadığınız paradan daha gerçek.

Çünkü muhtemelen şu anda çoğumuz bir rezerve dayanmayan ve aslında gerçekten var olmayan paraları harcıyoruz ya da biriktirdiğimizi sanıyoruz. Eğer internet bankacılığı üzerinden ya da ATM’ler aracılığı ile banka hesabınıza baktığınızda 500.000 TL olduğunu görüyorsanız ve bunun gerçekten hesabınızda fiziksel olarak bulunduğunu düşünüyorsanız, size kötü bir haberim var: Çok yanılıyorsunuz. Muhtemelen bankaya gitseniz ve 500.000 TL’nin tamamını hemen çekmek isteseniz banka bunu gerçekleştiremeyecek. Çünkü hesabınızda gördüğünüz şeyler sadece rakamlardan ibaret ve aslında sizin için saklanan bir 500.000 TL yok. Dolayısıyla banka size 3-5 saat ya da 1-2 gün gibi bir süre verir ki farklı yerlerden size borcu olan 500.000 TL’yi bulabilsin…

Ama Bitcoin’de durum böyle değil. Bitcoin’de istediğiniz anda istediğiniz tutarda parayı çekebilirsiniz ya da harcayabilirsiniz. Çünkü Bitcoin’in rezervi bellidir ve işlemler 7/24 devam eder. Yani EFT işlemleri gibi mesai saatlerini beklemek zorunda da kalmazsınız.

Tüm bunlara dayanarak rahatlıkla ifade edebilirim ki Bitcoin bir kolay para kaynağı, şansınız yaver giderse trilyonlar kazandıracak bir şans oyunu, sanal para birimi, bir balon, faiz getiren bir yatırım aracı ya da hisse senedi değildir… Benim için Bitcoin, muhtemelen altında yatan Blockchain teknoloji ile beraber tüm dünyada başta finans alanı olmak üzere ciddi devrimler gerçekleştirecek ve bunun için sadece zamana ihtiyacı olan devrimsel bir teknolojidir…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.