Kıbrıs’ta Bitcoin Kabul Eden Tıp Kurumu

Kıbrıs’ta Bitcoin Kabul Eden Tıp Kurumu

  • Bitcoin Haber
  • - 17.02.2014 - 19:46
  • Son Güncelleme: 20.12.2019 - 19:29

Bitcoin’in günlük hayatımıza girmesi daha fazla işletmenin bitcoin ile ödeme kabul etmesiyle gerçekleşiyor. Özellikle de tıp alanında kabul görmesi kamuoyunda bitcoin’e olan güveni bir kat daha fazla artırıyor. Kıbrıs’ın bitcoin kabul eden ilk kliniği olan Berova Kliniğin sahibi Dr.Kandemir Berova ile bitcoin konuştuk:

-Kandemir Bey, bitcoin hikayenizi Bitcoinhaber okuyucuları ile paylaştığınız için teşekkür ederiz. Berova Kliniğin Kıbrıs’ta bitcoin kabul eden ilk klinik olduğunu duyurdunuz. Habere geçmeden önce sizin bitcoin ile olan ilişkinizi merak ediyoruz. Nasıl oldu ilk tanışıklığınız? Bu teknolojiyi tanımaya başladığınızda hangi yönüyle ilginizi çekti?

Bundan 2-3 ay öncesinde bir haber sitesinde rastgele tanıştım Bitcoin’le. Yeniliklere her zaman merakım olmuştur. Araştırdım. Hoşuma gitti. Öncelikle bağımsız ve özgür olması ilgimi çekti. Küçük işletmeler için ne kadar avantajlı olabileceğini düşündüm. İnsanlığın bankalardan ayrı bir para birimini kullanabilecek olması, dünyanın herhangi bir yerindeki istediği birisine internet üzerinden küçük miktarda dahi para gönderebilecek teknolojiye sahip olması gerçekten müthiş br duyguydu. Bitcoin, geleceğin para birimi olabilir diye düşündüm. Denemeye karar verdim. Bir web sitesinden az miktarda Bitcoin satın aldım. Bunun bir kısmını cep telefonumda açtığım elektronik cüzdana aktardım. Her şey mükemmel çalışıyordu. Hoşuma gitti. Bitcoin’le giderek daha yakından takip eder oldum böylelikle.

-Kliniğinizde hastalarınıza hangi branşta hizmet veriyorsunuz?

Berova Klinik Lefkoşa’nın tarihi merkezine çok yakın konumda Ortopedi ve Travmatoloji alanında hizmet vermektedir. Faaliyetlerimiz www.berovaklinik.com adresinden takip edilebilir. Sosyal sorumluluk kapsamında bu blogda kısa kısa yazılar da yazıyorum. Insanlara doğru bilgi sade ve anlaşılır şekilde ulaşsın istiyorum .

-Bitcoin ödemesi kabul ettiğiniz Global danışma hizmetinizi biraz anlatabir misiniz? Uzaktan tıbbi danışmanlık mı veriyorsunuz?

Web sitemizde açtığımız global danışmanlık hizmeti kâr amaçlı değil. Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren uzman hekimlerin görüşlerinden dileyen herkesin faydalanabilmesini, ikinci bir fikir alabilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Şimdilik bu servis Türkçe konuşan hastalar için düşünüldü. Ileride İngilizce dilinde de hizmet vermeyi düşünüyoruz. Kişiler hizmetin devamı için bir miktar ödemeyi Bitcoin olarak yapabiliyor. Ancak şunu da belirteyim ki herhangi bir ödeme olmasa bile kendilerine mutlaka cevap yazıyoruz. Yani bir çeşit gönüllük olayı da var .

-Bitcoin ödemelerinde bir üst limitiniz var mı? Klinik hizmetlerinde bitcoin ödemesi kabul ediyor musunuz yoksa sadece uzaktan danışmanlık hizmetlerinde mi geçerli?

Kliniğimizde dileyen herkes Bitcoin şeklinde ödeme yapabilir. Yani bizim için geçerli bir para birimidir. Uzaktan hizmetlerde de ayni şekilde kullanılabilir. Herhangi bir limit uygulamayı düşünmüyoruz.

-Fiyatı hangi kura göre belirliyorsunuz? Fiyat dalgalanmalarından etkilenmemek için ne yapıyorsunuz?

Türkçe hizmet veren koinim.com sitesinin kurunu temel alıyoruz.

-Kıbrıs’ta bitcoin kullanımı ne ölçüde yaygın? Çevrenizde kaç kişi bitcoin kullanıyor?

Bitcoin halen Kıbrıs’ta pek bilinmiyor. Ama ilerde eminim ki birçok işletme bu teknolojiyi kullanacaktır.

-Bitcoin ile ilgili güncel haberleri takip ediyor musunuz? Borsalarda yaşanan problemler sizi endişelendiriyor mu?

Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak hiç düşünmedim . Aldığınız Bitcoin’i kısa sürede başka bir para birimine çevirmeniz mümkün. O nedenle borsadaki problemler beni endişelendirmiyor.

-Türkiye ve KKTC’yi karşılaştırırsanız hangisinde Bitcoin gelişmeye daha açık?

Türkiye çok enerjik bir ülke. Kesinlikle Bitcoin burada gelişmeye çok daha açık. Global gelişme her yeri etkiliyor artık..

Türkiye’deki işletmeler Bitcoin ve kripto para kabul etmeye devam ediyor. Şehrinizde bitcoin ve kripto para kabul eden işletmelerin güncel listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.