Kendisini Nakamoto İlan Eden Wright, Bir Yasal Zafer Kazandı!

İlayda Peker

Kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ve güçlü bir Bitcoin Satoshi Vision (BSV) savucunusu olan Craig Wright görünüşe göre bir telif hakkı davasını kazandı. Yapılan açıklamalara göre Bitcoin.org ile Bitcoin whitepaper’ı konusunda görülen davada haklı taraf Wright oldu.

Wright Davayı Kazandı

Wright, web sitesinin takma adlı sahibi “Cobra”nın savunma yapmamayı seçmesinden sonra hükmen davanın galibi oldu. Bu sonuca göre Bitcoin.org Bitcoin teknik incelemesini kaldırmalı ve karara atıfta bulunan bir bildirim paylaşmalı. Buna ek olarak Bitcoin.org’un Wright’a da yaklaşık olarak 48.600 dolar ödeme yapması gerekiyor.

Cobra bu karara Twitter üzerinden verdiği yanıtta, “Tüm geleneksel paraya dayalı varlıklarınız nihayetinde, bugün Bitcoin teknik incelemesine ev sahipliği yapmamız yasal sistem tarafından yasaklandı. Çünkü kötü üne sahip bir yalancı yargıç önünde Satoshi olduğu iddiasını yineledi. Bu da adaletin daha büyük cüzdana sahip olana bağlı olduğu bir sistemdir.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Cobra bu kararın, “Bitcoin’in neden gerekli olduğuna dair kanıt” olduğunu da dile getirdi ve “Kriptografi yoluyla uygulanan kurallar, mahkemede yüz binlerce dolar harcayabilen kişilere dayanan kurallardan çok daha üstündür.” sözlerini kullandı.

“Erişim Kısıtlanmak İstenmiyor”

Wright’ın yasal temsilcisi Onter LLP bu yasal zaferi “Dr Wright’ın Whitepaper’ında telif hakkının yargısal doğrulamasını elde etme arayışında önemli bir gelişme” sözleri ile kutladı.

Onter’in kıdemli ortağı Simon Cohen, “Dr Wright, whitepaper’a erişimi kısıtlamak istemiyor” sözlerini kullandı.

Öte yandan bahsi geçen davalar, Ocak ayında Wright’ın Bitcoin.org, Bitcoin.com ve Bitcoincore.org‘a, Bitcoin teknik incelemesinin kopyalarını web sitelerinden kaldırmalarını talep eden ve fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiklerini iddia eden mektuplar yayınlamasıyla başlamıştı.


Total
14
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Alman Finansal Denetleyici Kurumu BaFin’den, Coinbase’e Onay!

Sonraki Haber

Popüler Analist: “ Cardano (ADA) Satın Almak İçin ETH’larımı Sattım”

İlgili Haberler