Katar, Kripto Para İşlemlerini Engelledi

İlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre Katar Finans Merkezi Düzenleme Kurumu (QFCRA), dijital varlık hizmetlerinin Katar Finans Merkezi (QFC) içinde yapılamayacağını ifade etti.

Düzenleyici kuruluş paylaştığı bir Twittter gönderisi ile yetkili firmaların bir sonraki duyuruya kadar kripto varlıklarının ve ilgili hizmetlerin sağlanmasına izin vermeyeceğini belirtti. Katar Finans Merkezi Düzenleme Kurumu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Düzenleyici otorite, QFC’de izin verilmeyen faaliyetlerin ihlali halinde, hak ve yükümlülükler uyarınca ceza uygulayacaktır.

Bunun yanında QFC, Katar‘ı kendi bölgelerine çekmek ve ülkede ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için oluşturulmuş kendi yasal, düzenleyici, vergi ve iş altyapısına sahip bir iş ve finans merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Resmi web sitesine göre, merkez yönetim altında toplam aktifleri 20 milyar dolar olan 500’den fazla firma bulunuyor.

Engelin Detayları

QFCRA, dijital varlık hizmetlerini, kripto para-geleneksel para işlemleri, kripto para- kripto para işlemleri, kripto para borsaları, kripto varlıklarının aktarılması, dijital varlıkların veya araçların yönetimi için saklanması ya da yönetilmesi ve dijital varlıklarla ilgili finansal hizmetlere katılım ve bunların sağlanması olarak tanımlıyor.

Öte yandan bu haberin hemen sonrasında yerel medya kuruluşu Al-Watan tarafından yayınlanan bir makalede, ülkenin yeni Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansman normlarını kabul ettiği belirtildi. Katar merkez bankası yöneticisi Şeyh Abdullah bin Saud Al Thani konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Katar Devleti kara para aklama ve terörizm finansmanı ile mücadelenin katı ve etkili bir düzenleyici ve yasal çerçeve gerektirdiğini ve hem devlet kurumlarının hem de ilgili bakanlıkların kara para aklama ve terörizm finansmanı ile mücadeleye ilişkin yetkilerinin ve sorumluluklarının tanımlandığını doğrulamaktadır.

Bu haberlerle beraber Katar, kripto para birimlerine engel getiren Çin ve Hindistan gibi ülkelere katılmış oldu…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Muir Glacier Fork’unun Ardından Blok Süresi Düştü

Sonraki Haber

2017’den 2020’ye Bitcoin’in Fiyat Yolculuğu

İlgili Haberler