Kanadalıların Kripto Para Yatırımlarına İlgisi Azalıyor

Bitcoin Haber

Kanada’daki kripto para yatırımı konusunda ilgi, geçen yıla göre önemli ölçüde düşmüştür. Kripto paraların ekonomide önemli bir unsuru teşkil ettiği ya da gelecekte önemli hale geleceği düşüncesi Kanadalılar arasında azalma göstermiş, kripto para alımına yönelik pişmanlık oranı ise bu yıl %77’ye yükselmiştir.

Kanada Operasyon Destek Merkezi (OSC), 2023 yılının Mayıs ayında Ipsos işbirliğiyle gerçekleştirilen ve ülke genelinde cinsiyet, yaş ve bölge açısından orantılı bir kesimi kapsayan 2,360 Kanadalı ile yapılan “Crypto Assets Survey 2023” araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmadan çıkan en önemli sonuç, ülkede kripto paralara yönelik artan şüphecilik oldu.

Kanada’daki kripto para yatırımlarının geçen yıla göre azalması, araştırmanın en önemli bulgularından birisidir. 2022 yılında %13 olan bu oran, 2023’te %10’a düşmüştür. Ülkedeki kripto para yatırımcılarının çoğunluğu, tam zamanlı çalışan, 25-44 yaş arası, lisansüstü eğitimli erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmaya göre, Kanadalıların kripto para hakkında basit bir tanım yapabilme oranı 2022’de %51 iken, 2023’te %54’e yükselmiştir. Ancak, kripto paraların gelecekte önemli bir rol oynayacağına dair inanç %49’dan %34’e düşmüştür.

Katılımcıların %77’si bir yıldan fazla bir süre önce kripto para satın aldıkları için pişmanlık duyduklarını belirtmiştir. Bu oran 2022’de %68 idi. Kripto para satın almanın en yaygın sebebi spekülatif yatırım ya da kumar olarak gösterilmiştir. Ayrıca, kripto paraları uzun vadeli bir yatırım olarak görenlerin oranı 2022’de %29 iken, 2023’te %20’ye düşmüştür.

Kanadalılar arasında Bitcoin ve altcoin satın almak için kullanılan en popüler platformlar merkezi kripto para borsaları (CEX) olmaya devam etmekte, kullanım oranı %52’dir. Katılımcıların %19’u kripto paralarını merkezi olmayan bir kripto para borsası (DEX) üzerinden, %16’sı madencilik veya staking yoluyla, %14’ü ücretsiz olarak, %14’ü token üretimi ya da ICO’lar aracılığıyla ve diğer %14’ü arkadaşları, aileleri ya da iş arkadaşlarından satın almıştır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kanadalıların Kripto Para Yatırımlarına İlgisi Azalıyor

Sonraki Haber

Kanadalıların Kripto Paraya İlgi ve Piyasa Hakkındaki Görüşleri Azalıyor

İlgili Haberler