Kanadalı Kripto Firmaları Artık Yasal Para Hizmeti İşletmesi

İlayda Peker

Ortaya çıkan haberlere göre kripto para borsaları ve kripto ödeme işlemcileri artık yasal olarak Kanada’da Para Hizmeti İşletmeleri (MSB) olarak tanınıyor.

Bu Ne Anlama Geliyor?

Aslında kripto para firmalarının yasal olarak Para Hizmeti İşletmesi olması, kripto paralarla hizmet veren işletmelerin normal anlamda para hizmeti verdiği anlamına geliyor. Ancak tabii ki bu durum yanında çeşitli sorumlulukları da getiriyor.

Kanada’da da artık kripto para firmaları 10.000 Kanada dolarını  yani yaklaşık olarak 7.403 doları aşan tüm işlemleri rapor etmeli ve Kanada Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi’ne (FINTRAC) kaydolmalı, bu merkezin gerekliliklerini yerine getirmeli.

29 Mayıs’ta Kanadalı kripto para borsası BullBitcoin CEO’su Francis Pouliot konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bugün dijital para biriminde düzensiz bir işletme olarak son günümüz. 1 Haziran 2020 itibariyle Bitcoin borsaları ve ödeme işlemcileri resmi olarak Kanada’da Para Hizmetleri İşletmeleri olarak düzenleniyor.” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

2014’ten başlayarak özellikle Maliye Bakanlığı ve FINTRAC ile işbirliği yaparak sürece yakından dahil oldum. Duruşumuz hiç değişmedi: Bitcoin bir paradır ve diğer paralar gibi düzenlenmelidir.

Pouliot’ın 2014 yılında kamu işleri müdürü olarak Bitcoin Vakfı Kanada’ya katılmadı ve sonrasında yaklaşık olarak 5 yıllık bir yasallık mücadelesi vermesinin ardından bu durumu bir zafer olarak kutlaması şaşılacak bir şey olmasa gerek.

Sürecin Gelişimi

Pouliot, Kanada parlamentosunun ilk olarak 2014 yılında düzenlemeleri geçirmeye karar verdiğini belirterek geçen yılki mevzuat değişikliğine yol açan ve uzun süren siyasi müzakereleri, “Hangi faaliyetlerin kapsandığını ve düzenleme tekniklerini kabul etmek, bunları tartışmak beş yıl sürdü.” sözleriyle anlatıyor.

Kaynak: Cointelegraph



Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 2/06/2020

Sonraki Haber

Teknoloji Devleri Token Ekosistemi İçin Standartlar Oluşturacak

İlgili Haberler