Kanadalı Kripto Borsaları Menkul Kıymet Düzenlemelerine Dahil Oluyor

İlayda Peker

Kanada menkul kıymetler düzenleyicilerinin sunduğu son rehberlik çalışmasına göre ülkenin kripto para borsalarının çoğu ulusal menkul kıymetler yasalarına tabi olacak.

Kriptolar ve Menkul Kıymetler

Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) Perşembe günü kısmen Mart 2019’da yayınlanan raporu takip eden bir çalışma yayınladı. Bu raporda, menkul kıymetler veya türevleri olan kripto varlıkları bir platformda işlem görüyorsa bu platformun, menkul kıymetler mevzuatına tabi olacağı belirtiliyor.

Perşembe günü yapılan bildiride CSA, bu tür yasaların “meta olan kripto varlıkları da dahil olmak üzere kripto varlıklarının alım ve satımını kolaylaştıran platformlar için de geçerli olabileceğini, çünkü kullanıcının kripto varlığına ilişkin sözleşmeye bağlı hakkının kendisinin de bir türev oluşturabileceği” belirtildi.

CSA’in son raporunda konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Ekibimiz, bazı platform operatörlerinin işlettikleri platformların menkul kıymetler mevzuatına tabi olmadığı görüşündeler, çünkü yalnızca kendi başlarına türev veya menkul kıymet olmayan kripto varlıklarını içeren işlemlere izin verirler. Bununla birlikte, platformlarda işlemin nasıl gerçekleştiğine ilişkin analizimize dayanarak, bazı platformların kullanıcılarına kripto varlığını hemen sunmak yerine, yalnızca bir sözleşme hakkı veya temel bir kripto varlığına hak talebinde bulunma imkanı sunduğunu biliyoruz. Bu gibi durumlarda, tüm gerçekleri ve koşulları değerlendirdikten sonra bu platformların genellikle menkul kıymetler mevzuatına tabi olduğu sonucuna vardık.

Yasal Perspektif

Cornell Hukuk profesörü Robert Hockett yaptığı açıklamalarda, bir dijital varlık hemen teslim edilmediğinde ve borsada depolandığında, varlığın değerini kaybetme ve müşteriler için kayıp ile sonuçlanma riski olduğunu dile getirdi. Hockett yaptığı açıklamalarda, “Kanadalı düzenleyiciler şunu söylüyor: Gerçekten önemli olan şey satın aldığınız şeye hemen sahip olup olamayacağınızda yatıyor…” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Nazi’ler Bitcoin Mi Kullanıyor?

Sonraki Haber

Bir Şirket Daha 5AMLD Düzenlemeleri Sebebiyle Avrupa’yı Terk Ediyor

İlgili Haberler