Kanada, Kripto Para Platformları İçin Kılavuz Yayınladı

İlayda Peker

Kanadalı yetkililer, kripto işlem platformları için bir kılavuz yayınladı. Kılavuz, pazarlama uygulamalarını, menkul kıymet ihlallerini, oyun yarışmalarını ve sosyal medya kullanımını kapsıyor.

Kripto Para Borsalarının Endişeleri

Ülkenin menkul kıymetler konusundaki düzenleyici organı olan Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA), 23 Eylül’de kripto işlem platformları için bir kılavuz yayınladı. Belge, diğer konuların yanı sıra reklam, pazarlama ve sosyal medya kullanımı gereklilikleriyle ilgili.

Bildirim, CSA ve Kanada Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumu tarafından ortaklaşa yayınlandı. Bu kuruluşlar, “kripto varlık işlemi yapan platformların belirli reklam faaliyetleri ve pazarlama stratejileri” nedeniyle bir kılavuzun yayınlanmasının gerekli olduğunu belirtiyor. Bazı işlem platformlarının ve kripto borsalarının menkul kıymet gereksinimlerini ihlal edebileceğinden ve yatırımcı koruma sorunlarını artırabileceğinden endişe duyuyorlar.

Kılavuz, üst düzeyde, yanlış veya yanıltıcı olabilecek reklam ve pazarlama bilgilerini, oyun tarzı yarışmaları, işlem platformlarını tanıtmak için sosyal medyanın kullanımını ve menkul kıymetler yasalarına genel uyumu kapsıyor.

Bildirim, fırsatı kaçırma korkusuyla büyük yatırımları teşvik eden herhangi bir reklam faaliyetini engellemeyi amaçlıyor. Oyun tarzı etkinlikler açısından, düzenleyiciler bonuslara, süre sınırlamalarına ve işlem seviyelerine dayalı ödülleri önlemek istiyor. Bu tür etkinlikler piyasada popüler ve genellikle yeni başlatılan platformlar tarafından kullanıcı tabanını büyütmek için kullanılıyor.

SEC İle Benzer Endişeler

Aslında CSA ve IIROC’nin endişeleri, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) endişelerine benziyor. SEC yatırımcının korunmasını sağlayan önlemlere duyulan ihtiyacı da yineliyor. ABD’nin önümüzdeki aylarda düzenleyici yönergeleri yayınlaması bekleniyor.

Bunlara ek olarak düzenleyici kurumlar ve büyük teknoloji firmaları, kripto platformlarının reklamları ve yaygınlaştırılmasıyla ilgileniyor. Burada birincil sorunun, genellikle meşru bir platform ile sahte bir platform arasında ayrım yapmakta zorlanan bilgisiz yatırımcıları avlayan dolandırıcılıkların yaygınlığıdır.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

FED Başkanından Önemli Dijital Dolar Sinyali!

Sonraki Haber

Çin, Kripto Varlıklarını Yasaklayarak Bitcoin Fiyatını Baskılama Girişimlerini Sürdürüyor

İlgili Haberler