Kafa Karıştıran Gelişmeler: Bitcoin’de (BTC) Neler Oluyor?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün yeniden bir düşüş eğilimine girdi. 19 Eylül’de 11.179 dolara kadar yükselen Bitcoin 11.000 dolarlık önemli seviyenin üzerinde kalmayı başaramadı ve yeniden 10.900 dolar bandına geriledi. Bugün ise yeniden bir düşüş eğilimi başladı ve fiyat 10.500 dolara kadar geriledi.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Aslında analistler doların güç kazanmaya başladığını ve bunun Bitcoin’i kötü etkileyebileceğini geçtiğimiz hafta birkaç kez dile getirdi. Bugün Bitcoin ve dolar grafikleri karşılaştırıldığında da doların artışa geçtiği anda Bitcoin’in düşüşe geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla doların kazandığı pozitif ivme gerçekten Bitcoin’i kötü etkiledi.

Analistlere göre 10.500 dolar seviyesi bu noktada önemli bir seviye olarak işlem görüyor ve BTC eğer 10.500 dolarlık desteği kaybederse daha büyük düşüşler yaşanabilir. Yine de her fırsatta uzun vadenin BTC için pozitif sinyaller verdiğini belirten yatırımcılar, şu anda da bir paniğe gerek olmadığını ve yaşanan durumun basit bir düzeltmeden ibaret olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Hashrate’inde Rekor

Bitcoin fiyatı düşerken, Bitcoin hashrate’inin rekor kırdığı görülüyor. Blockchain.com’dan alınan verilere göre, 6 Eylül’de 122.194 milyon TH/s’ye düşüşün ardından BTC hash oranı saniyede 133,7 milyon terahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Hashrate’teki bu şaşırtıcı rekor Bitcoin fiyatının düşüş eğiliminde olduğu bir dönemde geldi ve bu sebeple de dikkate değer bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan Bitcoin’de yaşanan düşüşler sebebiyle bazı madencilerin faaliyetlerine son verdiği ama hemen kısa bir süre sonra yenilerinin faaliyete başladığı düşünülüyor. Bu sebeple de hashrate’in artmış olabileceği ifade ediliyor.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dünyaca Ünlü Bankalar Büyük Patladı: Artık Bitcoin’in (BTC) Zamanı

Sonraki Haber

Ethereum’da Tehlike Çanları Çalıyor: ETH’da Büyük Düşüş Mü Geliyor?

İlgili Haberler