Kadınlar Bitcoin’e Erkeklerden Daha Çok Güveniyor

Kadınlar Bitcoin’e Erkeklerden Daha Çok Güveniyor

Her ne kadar genel itibariyle Bitcoin ekosisteminde erkek egemenliği olduğu ifade edilse ve konuşmaların çoğu erkekler üzerinden ilerlese de bu ekosistemde kadınların da sağlıklı bir ağırlığı olduğunu görüyoruz.

BTC Yatırımları ve Kadınlar

Grayscale Investments 2019 yılında kadınların kripto para ekosistemindeki yerini araştırdığı bir rapor yayımladı. Bu rapora göre geride bırakmaya hazırlandığımız yılda Bitcoin’e ilgi duyduğunu belirten kadınların oranı %43…

Bu rapora göre araştırmaya katılan kadınların %80’inden fazlası Bitcoin gelişimine büyük ilgi duyuyor. Bunun yanında yine araştırmaya katılanların %93’ü gerekli eğitimler ve kurslar verilmesi halinde Bitcoin’e daha fazla ilgi gösterebileceklerini belirtti.

Bunun yanında Grasyscale’in araştırmasına göre kadınlar yatırımlarını zenginlik kaynağı olarak görmekten çok sıkıntı çekmelerini engelleyecekleri bir yol olarak görüyor. Ankete göre, kadınların %60’ı maddi güvenceyi, zenginlik elde etmekten daha çok önemsiyor. Bu rakam erkeklerde %48’e düşüyor. Dolayısıyla kadınların kendilerini gelecek ile ilgili güvenceye almaya önem verdiklerini ifade edebiliriz. Erkeklerin ise risk alma konusunda daha cömert oldukları görülüyor.

Araştırmaya katılan bir kadın katılımcı, “Bitcoin gelecekte küresel para birimi olabilir ve biz teknolojiye daha bağımlı hale gelirken kağıt paralarla olan bağımız büyük oranda azalabilir.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında 25-54 yaş aralığındaki kadınlar özellikle Bitcoin’de küçük yatırımlar yapabildikleri için memnun olduklarını dile getiriyor. Çünkü kadınlar bu şekilde kendilerini daha güvende ve daha rahat hissettiklerini ifade ediyor.

Ayrıca ilginç olarak kadınların %47’si Bitcoin’in fiyatının artma potansiyeli olduğunu savunurken bu oran erkeklerde %39’a düşüyor.

Kadınlar Bitcoin’e Güveniyor

Anket sonuçlarından da anlaşılacağı gibi Bitcoin ve kripto ekosistemindeki kadın oranı artıyor. Ayrıca ne yaptığını bilen kadınların bu alanda güçlü adımlarla yer alması bahsi geçen artışın sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Kadınlar Bitcoin’in ve Blockchain’in ne olduğunu, neler getirebileceğini, risklerin neler olduğunu bilerek ve gelecek planları doğrultusunda bu ekosisteme giriş yapıyor. Erkekler doğaları gereği risk alma konusunda daha istekliler. Dolayısıyla ilk zamanlarda kripto para ekosistemindeki erkek oranı oldukça yüksekti. Çünkü kadınlar deyim yerindeyse “dibini görmedikleri suya dalmak” istemediler. Ancak Grayscale’in son araştırmasına bakıldığında kadın ve erkek oranının hemen hemen eşitlendiğini görüyoruz. Hatta fiyat tahminlerine bakıldığında kadınların Bitcoin’e daha çok güvenmeye başladığı bile ifade edilebilir.

Bunların yanında bizim ülkemizde de kadınların Bitcoin ve Blockchain ekosistemine büyüyen bir ilgisi olduğunu rahatlıkla dile getirebilirim. 2018 yılında kurulan ve günden güne büyüyen Istanbul Blockchain Women topluluğu kadınların da bu ekosistemde güçlü bir şekilde var olduğunun en güzel kanıtı…

Benim de bir üyesi olduğum Istanbul Blockchain Women ile kripto para ekosisteminin yalnızca “Erkekler Kulübü” olmadığını tüm dünyaya göstermeye çalışıyoruz…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.