JP Morgan’dan Borsalara Bankacılık Hizmeti

İlayda Peker

Amerika merkezli kripto para borsası Coinbase ve Gemini, ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase‘in müşterisi oluyor. 12 Mayıs’ta Wall Street Journal’ın (WSJ) paylaştığı bir haberde isimsiz kaynaklara atıfta bulunuldu ve bu hamle ile bankacılık devinin ilk defa kripto şirketlerine hizmet verecek olmasının altı çizildi.

JM Morgan’ın Kripto Hamlesi

WSJ’ye göre, her iki borsa hesabının Nisan ayında kabul edildiği bildirildi ve kaynakların şu anda işleme konmaya başlandığı ifade edildi.

Yapılan açıklamalara göre JPMorgan Chase, borsalar adına Bitcoin (BTC) veya diğer kripto para birimi işlemlerini gerçekleştirmiyor. Ancak ABD merkezli müşterileri için nakit yönetimi hizmetleri sağlıyor ve dolar işlemlerini yapıyor. Bankanın tüm havale ve dolar mevduatlarını ve para çekme işlemlerin Automated Clearing House ağı üzerinden işleyeceği bildiriliyor.

Kaynakların yaptığı açıklamalara göre banak bu adımı atmadan önce her iki borsayla ilgili ciddi ve titiz bir araştırma süreci yürüttü. Hatta bu durum kripto para şirketlerine hizmet verilmek istenmediği şeklinde yorumlandı.

Öte yandan Coinbase ve Gemini, kendilerini tamamen düzenlenmiş kuruluşlar olarak tanımlıyor. Winklevoss ikizlerine ait olan Gemini, daha önce tartışmalı olan “2019 kripto kuralları” reklam kampanyası için liberter kripto para savunucularından eleştiriler almıştı. Ancak Nisan’da Gemini, Big Four muhasebe firması Deloitte tarafından yapılan bir incelemeyi geçtikten sonra yeni bir güvenlik kalifikasyonu olan  “Hizmet Organizasyon Kontrolü (SOC) 1 Tip 1 sertifikası” almaya hak kazandı.

Coinbase Custody ise daha önce, büyük muhasebe firması Grant Thornton tarafından hem SOC 1 Tip 2 hem de SOC 2 Tip 2 değerlendirmesini almaya kazanmıştı.

Jamie Dimon ve Bitcoin

JPMorgan başkanı ve CEO’su Jamie Dimon’un son yıllarda kripto paraya karşı tutumunu takip edenler için, bankanın her iki borsa için büyük desteğinin haberini okumak biraz şaşırtıcı olabilir.

Ancak bilindiği gibi Jp Morgan Dimon’a rağmen kendi kripto para birimini de piyasaya sürmüş bir banka. Hatta Dimon JPM Coin’in bir gün müşteriler tarafından kesinlikle kullanılacağını ifade etmişti.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Twitter CEO’sunun Bitcoin Yatırımı Ne Kadar?

Sonraki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 12/05/2020

İlgili Haberler