JP Morgan ve Goldman Sachs’ten “BTC Almayın” Tavsiyesi

İlayda Peker

JP Morgan ve Goldman Sachs, müşterilerine 2009 yılından bu yana ABD doları kuru üzerinden yüzde 8.000 artış gösteren ve benzersiz bir varlık olan Bitcoin’i satın almamalarını öneriyor.

Müşteri Kaybı

Kaliforniya merkezli bir dijital varlık yöneticisi olan Digital Asset Investment Management (DAIM), iki finansal grubun müdahalesiyle çok önemli bir müşteriyi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. Firma yaptığı açıklamalarda, Bitcoin‘e yatırım yapmaya hazır olan ancak JP Morgan ve Goldman Sachs’taki danışmanlarıyla konuştuktan sonra fikrini değiştiren kurumsal bir oyuncunun olduğunu belirtiyor.

DAIM ortaklarından Adam Pokornicky, “Bitcoin satın almaya hazır bir müşterim var ve JPM & GS’deki danışmanlarıyla konuştuktan sonra bana artık bu yatırımlar ilgilenmediğini söyledi. Nden vazgeçtiğini sorduğumda ise bunu cevaplamak yerine BTC satın almanın kendisine ne fayda sağlayacağını sordu.” ifadelerini kullandı.

Bu durum, köklü bankacılık sistemi  ile gelişmekte olan kripto para birimi sektörü arasında artan güvensizlik geçmişini takip ediyor. Bitcoin’in eşler arası finansal ağı, insanların dünyanın herhangi bir yerinden başka bir yerine çok ucuz şekilde para transfer işlemleri yapmasına olanak tanıyor. Kripto para birimi doğal olarak çok daha pahalı olan bankacılık sektörü için rekabetçi bir tehdit oluşturuyor.

Bunun yanında 2017’de JP Morgan’ın yöneticisi Jamie Dimon, kripto para birimini “sahtekarlık” olarak nitelendirmişti. İki yıl sonra Bank of America, Bitcoin’in uzun vadede tehdit oluşturabileceğini kabul etmişti.

Kripto Para Yatırımları

Kripto para birimleri bir ödeme sisteminin yanı sıra altın gibi bir güvenli liman olarak da değerlendiriliyor. Ayrıca bir yatırım aracı görevi de gören Bitcoin’in uzun vadede yatırımcıları çeşitli şekillerde şaşırttığını da unutmam gerekiyor.

DAIM de aynı nedenlerle, müşterilerin Bitcoin’e doğrudan aracı ve vergi avantajına sahip emeklilik hesaplarına yatırım yapmalarına yardımcı oluyor. Öte yandan JP Morgan ve Goldman Sachs’ta bulunan emeklilik yatırım çözümleri, Bitcoin’den daha az volatil ve daha az riskli olan tahviller, menkul kıymetler ve benzeri geleneksel varlık sınıflarına odaklanıyor.

Kaynak: Bitcoinist


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Son Rallinin Ardından Piyasada Karışık Sinyaller Alınıyor

Sonraki Haber

Analist: “BTC’nin 20.000 Doları Görmesi An Meselesi”

İlgili Haberler