John McAfee: Uzun Zamandır Kaçıyordu, Yakalandı!

İlayda Peker

Kripto para ekosisteminin en tartışmalı isimlerinden olan John McAfee, Amerika’dan iki darbe üst üste yedi. Öncelikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, McAfee’ye usulsüz bir şekilde birçok ICO’yu tavsiye ettiği gerekçesi ile dava açtı. Ardından uzun zamandır kaçak hayatı yaşayan McAfee’nin İspanya’da yakalandığı ve tutuklandığı bilgisi açıklandı.

Üst Üste İki Darbe

 ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yaptığı açıklamalara göre McAfee, Kasım 2017’den Şubat 2018’e kadar Twitter takipçilerine en az 7 ICO önerisinde bulundu ve bu ICO projelerinden ününü kullanması karşılığında 23,1 milyon dolar para aldı. SEC’in açıklamalarında, bahsi geçen 7 ICO’nun McAfee’nin ekibine ulaştığı ve tanıtımların yapılması karşılığında Bitcoin ve ICO projelerinin token’ları ile ödeme yapıldığı ifade ediliyor.

Bu durumun yasadışı olduğunu dile getiren SEC, daha önce de benzer durumlardan DJ Khaled ve Floyd Mayweather gibi ünlülerin peşine düştüklerini hatırlattı.

Aslında McAfee’ye karşı yapılan suçlamalar bir noktada McAfee’nin davranışları ile uyuşuyor: Ünlü isim daha önce de birçok kez Bitcoin (BTC) fiyatı ile ilgili ütopik tahminlerde bulunmuş ve bunların hepsini daha sonra geri çekmişti. Son yaptığı açıklamada ise McAfee, yaptığı tahminlerin hepsini Bitcoin’e olan ilgiyi arttırmak için dile getirdiğini belirtti.

Tutuklanma

SEC’in açtığı bu davanın ardından John McAfee’nin İspanya’da yakalandığı haberleri duyuldu. McAfee’nin şu anda iade için beklediği biliniyor. Ayrıca ABD’de kendisini uzun süreli hapis istemleri ile birkaç davanın beklediği de ifade ediliyor. Dolayısıyla McAfee, uzun süren kaçak ama lüks hayatına bir süre ara verecek gibi görünüyor.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 5/10/2020

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH Gözünü Yükseklere Dikti

İlgili Haberler