Joe Biden Kripto Paralar İçin İlk Pozitif Adımını Attı!

İlayda Peker

Kripto para ekosistemi her ne kadar kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan ve bağımsız bir sektör olsa da önemli isimlerin kripto paralar ve Bİtcoin (BTC) hakkında yaptığı açıklamalar ya da önemli isimlerin bu varlıklar adına attığı adımlar ekosistemde her zaman önemli oldu. Çünkü her ne kadar bağımsız olarak var olmaya çalışan varlıklar olsa da kripto para birimleri de etraflarında olanlardan ve kendiler hakkında söylenenlerden etkileniyor.

Joe Biden ve Bitcoin

3 Kasım’da gerçekleşen Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimleri Amerika kadar tüm dünya için de önemliydi. Dolayısıyla kripto para birimleri için de önem teşkil ediyordu. Önemli isimler fiyatların başkanın kim olduğundan etkilenmediğini ifade etse de yasal düzenlemeler açısından başkanın kim olacağı bir nebze de olsun önemli bir durumdu.

“Joe Biden mı yoksa Donadl Trump mı kripto paralar için daha iyi olacak?” sorusu sorulurken Biden’ın başkan olduğu açıklandı ve yeni seçilmiş başkan ilk görevlendirmelerinden birinde kripto para yanlısı bir ismi tercih etti.

Joe Biden, resmi kabul konuşmasının üzerinden dört günden kısa bir süre sonra, 46. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’na geçişinin bir parçası olarak, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı da dahil olmak üzere bir ekip kurmaya başladı.

Yapılan açıklamalara göre Gary Gensler, finans uzmanı olarak Başkan Joe Biden’ın ekibine katılmak için gönüllü oldu. Eski CFTC başkanı, Federal Rezerv ve bankacılık ve menkul kıymet düzenleyicileriyle mümkün olduğunca sorunsuz bir geçiş sağlamakla görevlendirilen lider olacak.

Gensler, 2009’dan 2014’e kadar Başkan Barack Obama yönetimindeki Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu veya kısaca CFTC’nin başkanlığını yaptı. CFTC başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca, 400 trilyon dolarlık finansal türev piyasasında reformları denetleyen sıkı bir düzenleyici olarak biliniyordu.

Bitcoin İçin Olumlu Gelişme

Yeni finans ekibi lideri, Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere kripto para birimlerinin büyümesi için düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, piyasa manipülasyonu durumunda yatırımcıların korunması gerektiğini savunuyor. 2018’de Gensler, ICO’ların menkul kıymet olarak kabul edilmesi gerektiğini ve bunları ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun düzenleyici alanında gördüğünü belirtti.

Geçiş ekibindeki görevine ek olarak Gensler şu anda MIT Media Lab’ın Dijital Para Birimi Girişimi’nde kıdemli danışman olarak görev yapıyor. Grup, teknolojinin geliştirilmesini ve benimsenmesini kolaylaştırmak amacıyla Blockchain ve dijital para birimi üzerine araştırmalar yürütüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Adreslerinin %98’i Karda! Bu Kötü Bir Durum Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Ethereum’da Kısa Süreliğine Hayat Durdu: ETH’da Neler Oldu?

İlgili Haberler