Japonya, Merkez Bankası Dijital Para Birimi İçin Bu Adımı Atmalı

İlayda Peker

Japon bir finans yetkilisine göre, Japonya’nın yasalarını bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkaracak şekilde uyarlaması gerekiyor. Liberal Demokrat Parti’nin mali işler konsey başkanı ve Maliye Bakanlığı’nda eski bir yetkili olan Kozo Yamamoto, Japonya’nın CBDC’nin geliştirilmesiyle ilgili Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) yetki ve sorumluluklarını öngören yasayı revize etmesi gerektiğine inanıyor.

Yasalar Revize Edilmeli

12 Ekim tarihli Reuters raporuna göre Yamamoto, Japonya Merkez Bankası yasasında yapılacak olası değişikliklerin, merkez bankasının yetki alanına yeni istihdam yaratılması gibi diğer değişiklikleri değerlendirmek için iyi bir fırsat olacağını dile getirdi.

Yetkili ayrıca, gözden geçirilmiş Japonya Merkez Bankası yasasının enflasyon oranlarına ilişkin hükümler içermesi gerektiğini  de belirtti. Yamamoto konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

 ABD Federal Rezervi gibi, Japonya Merkez Bankası da iş yaratma ve enflasyonu görev alanı olarak belirlemelidir. Yeni yasa ayrıca %2 enflasyonun Japonya Merkez Bankası’nın politika hedefi olduğunu açıklığa kavuşturmalıdır.

Yamamoto’nun açıklamaları, Japonya Merkez Bankası’nın 2021’de dijital yen için bir proof-of-concept yürütme planlarını resmen açıklamasından kısa bir süre sonra geldi. Duyuru, Japonya’nın merkez bankasının CBDC‘ye 9 Ekim’de yayınlanan ilk ortak raporunun bir parçası olarak ortaya çıkmıştı. Bu duyurudan önce Japonya Merkez Bankası, yakın gelecekte bir CBDC başlatma planlarının olmadığını iddia ediyordu.

Görünüşe göre Japonya, Çin’in dijital yuan konusunda hızla ilerlemesinin ortasında kendi CBDC‘si konusunda da daha ciddi adımlar atıyor. 9 Ekim’de Japonya’nın uluslararası ilişkilerden sorumlu maliye bakan yardımcısı, Çin’in bir CBDC yayınlarken “ilk hamle avantajı”nı kullanmasının potansiyel riskleri konusunda küresel toplumu uyardı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple Artık 55’in Üzerinde Ülkede Kullanılıyor: XRP Nasıl Tepki Verecek?

Sonraki Haber

Büyük İddia: Tesla Fabrikalarında Bitcoin (BTC) ATM’si Mi Var?

İlgili Haberler