Japonya Kripto Para Birimleri Konusunda Yeni Adımlar Atıyor

İlayda Peker

Reuters’ın haberine göre üç yetkili yaptıkları açıklamalarda, Japonya’nın küresel olarak dijital para birimlerini düzenlemeye yönelik diplomatik çabalarını artırdığını dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre bu durum, hükümetin yeni özel para biçimlerinin yayılmasının finansal sistemi altüst edebileceğine dair artan endişelerin bir parçası olabilir.

Japonya’nın Kriptolarla İmtihanı

Yapılan açıklamalara göre Tokyo, finansal düzenleyiciler arasında özel dijital para birimlerine daha katı kurallar koyma konusunda küresel tartışmalara yetişmeye çalışıyor.

Group of Seven adlı bir endüstri grubundan düzenleyiciler ve 20 büyük Ekonomi Grubu, tipik olarak ulusal bir para birimine sabitlenmiş bir kripto para birimi türü olan “stablecoin”lerin daha fazla düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Yetkililer, konunun hassasiyeti nedeniyle anonimlik koşuluyla, meslektaşlarıyla diyaloğu derinleştirmek için geçtiğimiz hafta dijital para düzenlemesini denetlemek için bir bölüm kurarken, Maliye Bakanlığı’nın personel artırmayı düşündüğünü söyledi.

Bir yetkili konuyla ilgili açıklamasında, “Japonya, dijital para birimlerinin bu kadar hızlı hareket etmesiyle ilgili küresel gelişmelerle ilgili işleri işleri başıboş bırakamaz” sözlerini kullandı.

Devlet bürokrasilerinin bu hareketi, özel ödeme araçlarına daha güvenli bir alternatif olarak hizmet edebileceğini düşündüğü bir dijital yen piyasa sürmek için fikirler deneyen Japonya Merkez Bankası’nın çabalarını tamamlıyor.

Düzenleyici Endişeleri

Yetkililer, Japonya’nın FSA’sında 8 Temmuz’da başlatılan yeni birimin, merkezi finansal aracılara dayanmayan blok zinciri tabanlı bir finans biçimi olan “merkezi olmayan finansı” denetlemeyi de hedeflediğini söyledi. Ajans, bölüme başkanlık etmek için yeni bir pozisyon oluşturdu.

Öte yandan yetkililer, maliye bakanlığının dijital para birimi denetimini hızlandırmak için mevcut bir bölümdeki çalışan sayısını artırmayı düşündüğünü de söyledi. Bakanlığın Ağustos ayına kadar bütçe talebi sunacağını da ifade ediliyor.

Her ne kadar bir FSA yetkilisi yeni bölümü oluşturulduğunu doğrulasa da henüz operasyonların kapsamı hakkında bir karar olmadığını söyledi.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple’ın Hanesine XRP-SEC Davasında Bir Artı Daha Yazıldı!

Sonraki Haber

Bitcoin ve Ethereum Düşüyor: BTC ve ETH Fiyat Beklentileri Ne Yönde?

İlgili Haberler