Japonya G7’de Kripto Paraların Olmasını İstiyor

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberlere göre Japonya, Çin’in güçlü bir baskıyla dijital yuan konusunda ilerlediğini ifade ediyor. 7 Şubat’ta yayınlanan bir Reuters raporuna göre, ülkedeki üst düzey milletvekilleri bu yıl G7 Zirvesi’nde dijital para birimlerinin bir gündem maddesi olarak yer almasını istiyor.

Bunun yanında eski ekonomi bakanı olan ve iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin önde gelen bir üyesi Akira Amari, bir grup milletvekilinin bu konuyu görüşmek üzere toplandığını dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Japonya, ABD ile yakın koordinasyon içinde çalışmalıdır. Bu tür çabaların bir parçası olarak Birleşik Devletler’den G7 gündemini başkan olarak belirlemesini istemeliyiz.

Doların Küreselliğinin Sonu Mu?

G7’nin 2020’deki toplantılarına liderlik eden ABD, dijital yuan ihtimalinin doların hegemonyasına meydan okuyabileceğini ifade ediyor ve Akari de bu noktanda hareketle şu açıklamayı yapıyor:

Dolar ödemeleri önderliğinde istikrarlı bir dünyada yaşıyoruz. Böyle istikrarlı bir ortam çökerse ve Çin’in hamlesi para üstünlüğü mücadelesine yol açarsa nasıl cevap vermeliyiz?

Döviz Rekabeti

Bildirildiği gibi Akari, Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesinin güçlü bir rekabet aracına dönüşebileceği görüşünde yalnız değil. Bir ABD’li gazeteci kısa süre önce konuyla ilgili şunları dile getirmişti:

Çin diğer ülkeleri de benzer şekilde dijitalleşmeye zorlayabilir. Çin, Çin enerji santrallerine sahip ülkelerden gelen ödemeleri veya “Kemer ve Yol” girişimi kapsamında inşa edilen diğer altyapı iyileştirmelerini Çin dijital para biriminde yapabilir. Çin’de iş yapan muazzam şirketler de benzer şekilde dijital yuanı benimsemeye zorlanabilir.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Günlük Bazda Onaylanan İşlem Sayısında Ciddi Artış Var

Sonraki Haber
Colony CLNY Nedir

Colony (CLNY) Nedir?

İlgili Haberler