Japonya, Dijital Yuan’a Karşı Önlem Almak İstiyor

İlayda Peker

Japonya‘da iktidarda bulunan Liberal Demokrat Partisi’nden yaklaşık 70 milletvekilinden oluşan bir grup, dijital para çıkarma teklifi üzerinde çalışıyor.

“Çin’e Karşı Önlem Almalıyız”

The Block’un haberine göre, partinin bir üyesi ve dışişleri parlamentosu başkan yardımcısı olan Norihiro Nakayama, Cuma günü Reuters’e verdiği röportajda, “Çin dijital yuan’ı piyasaya sürmeye doğru ilerliyor, bu nedenle bu tür girişimlere karşı önlemler almamız gerektiğini söylüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Japonya’nın dijital para biriminin ülkenin hükümeti ile özel sektör arasında ortak bir çabanın ürünü olabileceğini ifade eden Nakayama, grubun teklifini önümüzdeki ayın başlarında hükümete sunmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan bu haftanın başlarında, Japonya Bankası dijital para birimlerini araştırmak için beş büyük merkez bankası olan İngiltere Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Kanada Bankası, Sveriges Riksbank (İsveç) ve İsviçre Ulusal Bankası ile el ele verdiklerini açıklamıştı. Konuyla ilgili detayları burada sizlerle paylaşmıştık.

Nakayama’nın bu açıklamalarının, Japonya’nın dijital yen araştırmaları konusunda ilerlemek istediği şeklinde yorumlayabiliriz. Özellikle, ülkenin Başbakanı Shinzo Abe dün meclise yaptığı açıklamada, hükümetin dijital para birimlerini araştırmada Japonya Merkeziyle birlikte çalışacağını ve bir çözüm aracı olarak yen’in faydalarını artırmanın yollarını bulacağını dile getirdi.

Merkez Bankaları Hızlandı

Bunun yanında dünyadaki merkez bankaları dijital para birimlerini araştırma çabalarını hızlandırdı. Uluslararası Ödemeler Bankası‘ndan (BIS) yapılan son ankete göre, “Merkez bankalarının yaklaşık %40’ı kavramsal araştırmalardan deneylere veya kavram kanıtlarına ilerledi; %10’u ise pilot projeler geliştirdi.” 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Merkez Bankaları, Dijital Para Birimleri Konusunda Ciddi Araştırmalar Yürütüyor”

Sonraki Haber

Tecrübeli Analist, Çin Yeni Yılı Tahminlerine Rağmen Boğa Sinyalleri Verdi

İlgili Haberler