“Japonya Dijital Para Birimi Çıkarma Konusunda Acele Etmeli”

İlayda Peker

Bir Japon milletvekili açıkça dijital yenin hızlı gelişiminin sağlanması için çağrıda bulundu.

Japonya’nın Liberal Demokrat Partisi’nde bankacılık ve finans sistemleri araştırma komisyonu başkanı Kozo Yamamoto, bugün ülkenin iki ile üç yıl içinde dijital yen yaratması gerektiğini dile getirdi.

Çin’e Karşı Acele Edilmeli

Reuters’ın 10 Şubat tarihli haberine göre Yamamoto, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için planların hükümetin yıl ortası politika kılavuzlarına dahil edilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Yamamoto açıklamalarında dijital para birimlerinin gelişmekte olan ekonomilerde hızla yayılabileceğini ve bir CBDC üzerinde çalışan Çin’in dijital hegemonyasını ilerletmesine yardımcı olabileceğini dile getirdi. Bu nedenle dijital yen gelişiminin hızlı olması gerektiğini belirten milletvekili şu ifadeleri kullandı:

Ne kadar erken o kadar iyi. Hükümetin politika yönergelerine dahil edilecek teklifler hazırlayacağız ve umarım iki ile üç yıl içinde gerçekleşmesini sağlayacağız. Her ülke para akışlarını kendi (dijital) para birimleriyle kontrol etmeyi başarırsa, bu durum kriz anında büyük bir salınımı önleyebilir ve kendi ekonomilerini dengeleyebilir.

Yamamoto’nun açıklamaları, eski ekonomi bakanı ve iktidar partisi üyesi Akira Amari‘nin Çin’in yaklaşan dijital yuanına karşı koymak için bir CBDC yayınlamaları gerektiğini açıklamasının ardından geldi. Bunun yanında Yamamoto, CBDC’lerin yayılmasının doların üstünlüğünü zayıflatabilirken, Kamboçya gibi dolara dayanan gelişmekte olan piyasaları da dengeleyebileceğini itiraf etti.

Japonya’nın Araştırmaları

Japon milletvekilleri geçtiğimiz günlerde hükümetlerini, bu yıl G7’nin gündeminde yer verilmesi için dijital para birimlerini incelemeye çağırdı. Ayrıca Ocak ayı sonunda, Japonya Merkez Bankası başkan yardımcısı, kurumun teknik gelişmelere yanıt olarak kamu talebinin artması durumunda bir CBDC yayınlamaya hazır olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tezos İlk 10’a Girdi!

Sonraki Haber

Bitcoin Halving Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek?

İlgili Haberler