Japonya Beklenen Adımı Ne Zaman Atacak?

İlayda Peker

Japonya Merkez Bankası 20 Temmuz’da, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) fizibilitesi üzerine araştırmaları hızlandırmak için yeni bir ekip oluşturduğunu açıkladı.

Japonya CBDC Ekibi

Yapılan açıklamalara göre ekip, bu yılın başlarında oluşturulmuş bir önceki gruptan araştırmaları ve işleri devraldı. Ayrıca ekibin diğer merkez bankalarıyla yapılan araştırma çalışmalarına da devam edeceği belirtil.

Öte yandan Japonya Merkez Bankası konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu an için kendi merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürmek gibi bir niyeti olmadığını, ancak bu durumun gelecekte değişebileceğini dile getirdi.

Bunların yanında Japonya Merkez Bankası zaten halihazırda ulusal bir CBDC‘nin fizibilitesi üzerine araştırmalar yürütüyordu. Buna ek olarak da Ocak ayında Kanada, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Avrupa Birliği’nden beş merkez bankasıyla dijital para birimi çalışma grubu kurmuştu.

Ancak yapılan en son duyuru Japonya’nın her ne kadar piyasaya sürme planı olmasa da CBDC üzerinde çalışmalara devam ettiğini ortaya koydu. Ayrıca bu açıklamalar sayesinde yıllık ekonomi planında da CBDC’lere yer verildiği ortaya çıkmış oldu.

Japonya’dan Karışık Sinyaller

Tüm bunların yanında aslında Japonya’nın CBDC konusunda karışık mesajlar verdiğini ifade edebiliriz. Çünkü Japonya Merkez Bankası yönetici yardımcısı Ocak ayında yaptığı açıklamalarda, bir kamu talebi olması haline bankanın CBDC piyasaya sürme konusunda hazır olması gerektiğini belirtmişti. Daha sonra bu ayın başlarında yapılan açıklamalarda dijital yen için proof-of-concept çalışmalarına başlanacağı dile getirildi.

Ancak bugün yapılan açıklamalara bakıldığında merkez bankasının şu an için bir CBDC piyasaya sürme planının olmadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla Japonya CBDC ile ilgili karışık sinyaller veriyor.

Öte yandan Çin’in merkez bankası dijital para birimi projesinde adım adım sona yaklaşması da Japonya’nın aklını karıştırıyor olabilir. Her ne kadar CBDC’ler yeni projeler olsa da getirdikleri yeniliklerin benimsenmesi halinde CBDC’yi ilk piyasaya süren ülke bir adım önde olacak. Diğer ülkeler de bu fırsatı kaçırmamak ve yarış dışında kalmamak için çaba sarf etmeye başladı bile.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ambrosus Coin Nedir?

Sonraki Haber

Mastercard’ın İlk Kripto Ortağı Belli Oldu

İlgili Haberler