Janet Yellen Bu Sefer Kripto Paraların Verimliliği Arttıracağını Söyledi

İlayda Peker

Janet Yellen, ABD’nin kötüye kullanım potansiyelinin yanı sıra kripto para birimlerinin faydalarını da dikkate almasının önemli olduğunu düşünüyor.

Yellen’ın Kripto Açıklamaları

Hazine Bakanı adayı, kripto para birimlerinin terörizmi ve diğer yasadışı faaliyetleri finanse etmek için kullanılabildiğini ama aynı zamanda Senato Finans Komitesine yazılı bir şekilde verdiği yanıtta “finansal sistemin verimliliğini artırma” potansiyeline sahip olduğunu da söyledi.

Yellen konuyla ilgili olarak, “Kötü niyetli ve yasadışı faaliyetler için kullanımlarını sınırlarken, meşru faaliyetler için kullanımlarını nasıl teşvik edeceğimize yakından bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Kabul edilirse Federal Rezerv Kurulu ve diğer federal bankacılık ve menkul kıymet düzenleyicileriyle, kriptolar ve diğer fintech yenilikleri için etkili bir düzenleyici çerçevenin nasıl uygulanacağı konusunda yakın bir şekilde çalışmayı planlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kriptolarla İlgili Negatif Açıklamalar

Janet Yellen kripto para birimleri ile ilgili yaptığı ilk açıklamalarda, kripto paralar konusunda oldukça endişeli olduğunu ve esas olarak yasadışı finansman için kripto paraların kullanıldığına inandığını ifade etmişti.

Aslında Yellen daha önce yaptığı açıklamalarda da kripto para birimlerinin terörizm finansmanı gibi yasadışı faaliyetler kullanıldığını dile getirmişti. Dolayısıyla yaptığı son açıklamalar kripto para ekosisteminde deyim yerindeyse coşkuyla karşılandı.

Kripto Fiyatlarına Etkisi Oldu Mu?

Yellen’ın açıklamalarının şu an için kripto para birimi fiyatlarında çok büyük bir etki yaratmadığı görülüyor. Kripto para birimleri başta Bitcoin olmak üzere ciddi bir düşüş grafiği çiziyor ve yüzde 10’ların üzerinde geri çekilme grafikleri görülüyor.

Bitcoin’in fiyat düşüşünde Yellen’ın negatif açıklamalarının yanı sıra geleneksel piyasalarda ve dolarda görülen yükselişin de etkisi olduğu düşünülüyor. Ayrıca büyük bir yükseliş grafiği çizen kripto para birimlerinin beklenen bir düzeltme içinde oldukları da ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Altcoin Uzmanı: Bu Altcoin’leri Takip Etmekte Fayda Var!

Sonraki Haber

Kurumsal Yatırımcılar Neden Hala Kripto Yatırımı Yapmaktan Çekiniyor?

İlgili Haberler