Jack Dorsey’nin TBD’si, Bitcoin Borsası İçin Teknik İncelemesini Sundu

İlayda Peker

Bitcoin odaklı TBD’nin ilk ürünü tbDEX olacak. tbDEX, yakın zamanda yayınlanan teknik incelemede “Bir Likidite Protokolü” olarak gördükleri merkezi olmayan bir borsa. Bitcoin ağı izinsizdir, internet bağlantısı olan herkes istediği zaman girebilir. Ancak yaşadığımız geleneksel para dünyası öyle değil. Bankacılık sisteminin katılım için sonsuz gereksinimleri vardır ve bunlar nüfusun yüksek bir yüzdesini bankasız ve savunmasız bırakmaktadır. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Ekonominin kapsayıcı olması gerektiğine inanıyoruz. Bu geleceğe herkesin erişebileceği ve ekonomiye katılabileceği rampalar inşa etmemiz gerekiyor” sözleri kullanıldı.

TBD’nin Değer Önerisi Nedir?

tbDEX, “fiat ve kripto para dünyaları arasında köprüler kurmayı” hedefliyor, bu çok açık. Hâlâ bir fiat dünyasında yaşıyoruz ve Bitcoin başarılı olacaksa, söz konusu dünyayla etkileşim kurmak için yeni, daha basit ve daha ucuz yollara ihtiyacımız var.

Peki TBD nasıl bir çözüm öneriyor? tbDEX, katılımcıların Bisq ve benzeri projeler gibi birbirleriyle etkileşime girmesine ve işlem yapmasına izin verecek. Bununla birlikte, TBD, kullanıcıların “karşılıklı olarak ve gönüllü olarak karşı taraf için kefil olmak için güvenilir üçüncü taraflara güvenmesine” izin verecek.

KYC AML Prosedürleri

tbDEX, finansal kurumlara KYC ve AML prosedürleri için araçlar sağlayacak:

Protokol ayrıca, PFI’ların cüzdan sahibine likidite sağlamadan önce AML ve KYC kontrollerini gerçekleştirmeleri için gereken gerekli düzenleyici bilgilerini de taşıyacak. Ancak gerekli bilgiler yargı yetkisine göre değişebilir.

İşler bu noktada ilginçleşiyor:

tbDEX protokolü, gerçek dünyada kimliğin kaynağını oluşturmak için merkezi olmayan kimlik (DID) ve doğrulanabilir kimlik bilgileri (VC’ler) kullanarak sosyal güven oluşturmak için bir çerçeve sağlayarak varlıklar arasında merkezi olmayan alışveriş ağlarını kolaylaştırır.

Protokolün kendisinin kişisel olarak tanımlanabilir herhangi bir bilgi toplamadığını veya kaydetmediğini belirtmek önemlidir. Ancak, bir katılımcı anonimlik istiyorsa, bunun için optimizasyon yapmak onun sorumluluğundadır.Total
25
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Floki Inu’dan İki Önemli Futbol Takımı Ortaklığı!

Sonraki Haber

Michael Saylor, MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) Stratejisini ve Geleceği Yorumladı

İlgili Haberler