İtalyan Kasabası Salgınla Mücadele İçin Para Bastı

İtalyan Kasabası Salgınla Mücadele İçin Para Bastı

550 kişilik küçük bir İtalyan kasabası olan Castellino del Biferno, koronavirüs salgını sırasında yerel ekonomilerini desteklemek için Ducati adlı kendi para birimini basmaya başladı. Yapılan açıklamalara göre Belediye başkanı Enrico Fratangelo, fikirlerini test etme fırsatı bulmadan önce 12 yıldır para basmak üzerine çeşitli çalışmalar yürütüyordu.

Fratangelo konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Yerel ekonominin salgının etkisine dayanabileceğinden emin olmak için para basmaya karar verdik. Bu ekonomi ne kadar küçük olsa da yiyecek ve içecek yerleri hariç hala açık üç ya da dört işletmemiz var.” ifadelerini kullandı.

Ekonomiyi Desteklemek

Ducati kasaba sakinlerine ekonomik ihtiyaçlarına göre dağıtılacak ve temel mallar için kullanılabilecek. Herhangi bir karışıklığı en aza indirmek için ise 1 Ducati’nin değeri 1 Euro’ya eşit olacak. Bunun yanında belediye meclisi gıda pulları basmak için hükümetten 5.500 € almıştı ve kendi tasarruflarının da eklenmesiyle çözümü finanse edebildiler.

Basım işinin başındaki isim olan Antonio Lannaocone‘a göre, para basım işleminin tüm süreci virüsün yayılmaması üzerine tasarlandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer veriliyor:

İşe filigranlı kağıtla başlıyoruz, sonra banknotları yönetim ile kararlaştırılan tasarıma göre tek bir kağıda yazdırıyoruz. Sonra kağıdı lamine ediyoruz, böylece banknotlar dezenfekte edilebilir hale geliyor. Lamine edildikten sonra, son boyutlarıyla banknotlar hazır hale getiriliyor.

Dijital Para

Aslında İtalyan kasabası bir yandan ekonomiye nefes aldırmaya çalışırken bir yandan da virüsün yayılmasını önlemeye çalışıyor. Kasaba bu işi dijital para ile yapsaydı hem çok daha hızlı sonuç alabilirdi hem de teması en aza indirerek virüsün bulaşmaması konusunda daha sağlam adım atabilirdi.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.