İtalya Dijital Euro İçin Hazır!

İlayda Peker

İtalyan Bankacılık Birliği (ABI) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bankalarının dijital euro’ya pilot aşamada destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

700’den fazla İtalyan bankacılık kurumundan oluşan ABI, ilgili proje ve deneylere katılarak Yapılan açıklamalarda ABI, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından desteklenen bir dijital para biriminin uygulanmasını hızlandırmak istediklerini dile getirdi. Geçen yıl ABI, dijital varlıklar ve kripto varlıklarını araştırmak için bir çalışma grubu kurmuştu.

İtalyan Bankacılık Birliği, yaptığı duyuruda dijital euro için 10 düşüncesini paylaştı ve “Parasal istikrar ve Avrupa düzenleyici çerçevesine tam uyum öncelikli olarak korunmalıdır.” ifadelerini kullandı.

İtalya ve Dijital Euro

Grup, halkın güvenini kazanmak için dijital düzenlemelerin AB düzenlemelerine tam olarak uyması gerektiğini ve bankaların bu güvenin sürdürülmesinde kritik bir rol oynayacağını dile getirdi. Ayrıca ABI, İtalyan bankalarının zaten Spunta projesine referans olan dağıtık defter teknolojisi ile çalıştığını belirtti. Proje, ABI Laboratuvarı tarafından bankalararası ödemelerin işlenmesini hızlandırmak için Blockchain‘i entegre etmek için geliştirilen bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan İtalyan Bankacılık Birliği’ne göre bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC), geleneksel bankacılık sisteminde P2P işlemleri, makineden makineye işlemleri ve programlanabilir özellikleri gelecekteki yeniliklerin uygulanmasına da ön ayak olacak. ABI konuyla ilgili açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Programlanabilir bir dijital para birimi, finansal alanda para ve dövizde kökten bir devrim yaratabilen bir yeniliği temsil ediyor. Bu, özellikle işletim ve yönetim süreçlerinin verimliliği açısından önemli potansiyel katma değer getirebilen bir dönüşüm.

Dijital Euro

İtalya, dijital euro ile deneme yapmaya ilgi duyan ilk ülke değil. Bu yılın başlarında, Fransa’nın merkez bankası da CBDC denemeleri yapmak için bir çağrıda bulunmuştu. Ayrıca Hollanda Merkez Bankası da Hollanda’nın dijital euro’yu denemeye istekli olduğunu açıkladı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Konsolidasyon Sürecini Düşüş Trendi Mi Sonlandıracak?

Sonraki Haber

Balinalar, Cüzdanlar: Ethereum Dünyasında Neler Oluyor?

İlgili Haberler