İtalya 2 Kripto Para Yatırım Sitesini Kapattı!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberlere göre, İtalya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi altı yabancı borsa web sitesini ve iki kripto yatırım ve türev işlem sitesini kapattı. Finance Magnates’in 10 Şubat tarihli raporuna göre Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (CONSOB), bu 8 FX sitesinin Mifid2 ve Konsolide Finansman Yasasını (TUF) yasadışı işlem ürünleri ve hizmetleri sunmak için ihlal ettiğini açıkladı. Bu sebeple de yapılan açıklamalarda bahsi geçen sitelerin suçlu olduğu iddia edildi.

İtalya ve Kripto Düzenlemeleri

Yatırımcıları korumayı amaçlayan İtalyan makamları, son birkaç yıldır yurt içinde kripto para düzenlemesi yapmaya başladılar. 2016 bakanlık kararında Avrupa Adalet Divanı kararı uygulandı. Bu karara göre kripto paralarla geleneksel para birimleri arasında işlemler yapılabilir. Ancak bu işlemlerde elde edilen kar ve zararlar vergilendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Bunun yanında İtalyan Senatosu Kurumsal İlişkiler Komitesi de kripto ile ilgili mevzuat üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Tüm finansal şirketlerin ve bilgi teknolojileri ile ilgili firmaların finansal işlemlerini elektronik yöntemlerle düzenlemeleri için bir kılavuz oluşturmayı amaçlayan komite şu ifadeleri kullanmıştı:

2017 tarihli 90 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, dijital para sağlayıcılarını geleneksel borsa operatörleri için oluşturulmuş düzenlemelere tabi tutmuştur. Bu amaçla 90 sayılı Yasama Kararnamesi, Ekonomi ve Maliye Bakanlığından ülke çapında bu tür faaliyetlerin yasal olarak yerine getirilmesi için usul ve zaman çizelgeleri belirleyen bir bakanlık kararnamesi çıkarmasını talep etti.

İtalya’daki Kripto Planları

Eski Ekonomi ve Maliye Bakanı Giulio Tremonti, Code4Future konferansı sırasında dijital ödemelerin geleceği ve kripto para birimlerinin ortaya çıkmasıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Etkinlik sırasında yaptığı açıklamalarda Tremonti, fintech sektörünün sunduğu fırsatların hem iş mantığını hem de geleneksel bankaların rolünü değiştirdiğine inandığını ifade etti ve şu açıklamayı yaptı:

Bankalar fintech faaliyetlerine hazırlıksız yakalanabilir. Geleneksel bankalar ve yeni dijital endüstriler arasında bir ittifak kurulması gereklidir. Yeni teknolojileri içeren ancak eski değerleri koruyan bir yapı kurulmalı.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Halving Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek?

Sonraki Haber

Coinbase’den İki Önemli Hamle

İlgili Haberler