İsveç E-Kron’nun Test Aşamasına Geçti

İlayda Peker

İsveç’in merkez bankası Sveriges Riksbank, dijital para birimi e-kron’u test etmeye başladı. Bu durum ülkeyi, dünyanın ilk merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeye bir adım daha yaklaştırıyor.

E-Kron Girişimi

Merkez bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, e-kronun nakit paraya alternatif olacağını ve ödemelerin, mevduatların ve para çekme işlemlerinin bir mobil uygulama aracılığıyla daha basit hale getirilmesini amaçladığını dile getirdi.

Merkez bankası konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Banka, paraya dijital bir tamamlayıcı olması amaçlanan bir e-krona piyasa sürme olasılığının güvenli ve verimli bir ödeme sistemini teşvik etmek için Riksbank’ı destekleyip destekleyemeyeceğini gözden geçiriyor.” ifadelerini kullandı. Bunun yanında Riksbank e-kron’un, rakip ülkelerin piyasaya süreceği CBDC’ler karşısında da kron’un değerini koruyacağını ifade etti.

Bunların yanında danışmanlık devi Accenture, Riksbank ile “e-kronun genel halk tarafından nasıl kullanılabileceğini” göstermeyi amaçlayan pilot proje üzerinde çalışıyor.

Öte yandan R3’ün Corda ağı kullanılarak inşa edilen Blockchain tabanlı pilot proje, Şubat 2021’in sonuna kadar devam edecek. Ancak “yedi yıllık maksimum anlaşma süresi” olduğu için daha da uzatılabilir.

Bunlarla beraber Riksbank, “Dijital bir kronun basit, kullanıcı dostu olması ve güvenlik ve performans için kritik gereksinimleri karşılaması gerekir.” ifadelerini kullandı. Ayrıca pilot proje iki aşamalı bir süreç olarak gerçekleşecek. İlk olarak Riksbank bankalar gibi katılımcılar için e-krona yayınlayacak ve daha sonra katılımcılar dijital para birimini son kullanıcılara dağıtacak.

Riksbank 2017’de e-krona’yı araştırmaya başlamıştı. O dönemde yapılan açıklamalarda, “Bir e-krona, nakit kullanımı hızla düştüğünde gelecekte ödeme piyasasında ortaya çıkabilecek bazı sorunlara karşı koyma potansiyeline sahip olacak” ifadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İnsanlar Bitcoin’e Karşı Neden Önyargılı?

Sonraki Haber

Quarles: Stablecoin’lerle İlgili Düzenleyici Adımlar Hızlanmalı

İlgili Haberler