İsrail Merkez Bankasından Kripto Para Kararı!

Fatih Uçar

Kripto para şirketleri bankalarla alakalı ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bunu yanı sıra merkez bankaları bazı düzenlemeler yapmak zorunda kalıyor. Örneğin Hindistan bankaları kripto para şirketlerine örtülü yasak uyguluyordu ve mahkeme kararıyla birlikte bu ortadan kaldırıldı. İsrail Merkez Bankası da benzer bir adım attı.

İsrail’den Kripto Para Kararı

Cuma günü, İsrail Bankası, kriptodan fiat işlemlerine olanak sağlayan bankalar için Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (AML/CFT) risk yönetimine ilişkin bir yönetmelik taslağı yayınladı.

Hareket, İsrail hükümetinin bankalar ve sanal para birimi hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) arasındaki ilişkiyi yasallaştırma ve düzenleme hazırlıklarına işaret ediyor. Belge, yeni politikanın gerekçesi olarak müşterilerin dijital varlıklara artan katılımını gösteriyor:

“Sanal para birimlerindeki müşteri aktivitesindeki artış ve bunun sonucunda müşteri para transferi taleplerindeki artış göz önüne alındığında […] Bankacılık Denetleme Departmanı bugün müşterilere provizyondan kaynaklanan AML/CFT risklerini yönetmeye ilişkin bir genelge taslağı yayınladı”.

Düzenleyici, dijital cüzdanların anonimliği nedeniyle dijital varlık işlemlerinin “yüksek potansiyel riskini” vurguluyor ve para tanımlama mekanizmaları oluşturma ihtiyacını vurguluyor.

Kripto Para Şirketleri İçin Neler Değişecek?

Şimdilik, bu görev iki ana bileşene bölünmüştür: titiz risk değerlendirmeleri yapmak ve “sanal para biriminin satın alınmasında kullanılan paranın kaynağını ve sanal para biriminin satın alma ile fiat’a dönüştürülmesi arasındaki yolu” netleştirmek.

Açıklamada da belirtildiği gibi, bankaların yalnızca Sermaye Piyasası, Sigorta ve Tasarruf Kurumu denetim otoritesi tarafından verilen finansal varlık hizmetleri sunma lisansına sahip kuruluşlarla işlem yapmasına izin verilecek. Değişiklik taslağı, kılavuzların nihai hale getirilmesi sürecinde İsrail Bankası tarafından kamuoyuna yapılan yorumlarla birlikte dikkate alınacak ek girdi sağlaması beklenen Bankacılık Konuları Danışma Konseyi’ne gönderildi.

Kasım 2021’de İsrail hükümeti, VASP’leri İsrail Menkul Kıymetler Kurumu ve Sermaye Piyasası, Sigorta ve Tasarruf Kurumu’ndan işletme ruhsatı almaya mecbur etti. Bankalar için AML/CFT yönergeleri artık masadayken, ülke dijital varlık işlemleri için kapsamlı bir çerçeve elde etmeye daha da yaklaşıyor.

Düzenleyici netliğin oluşmasıyla birlikte artık kripto para odaklı şirketler çok daha rahat hareket edebiliyor olacak.


Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Büyük Borsa, Dünyaca Ünlü Müzik Festivali Tomorrowland İle Ortaklık Kurdu!

Sonraki Haber

XRP Piyasaya Meydan Okuyor: İşte Yükselişin Arkasındaki Neden!

İlgili Haberler