İspanya’dan Büyük Kripto Adımı

İlayda Peker

Bloomberg’in bir haberine göre İspanyol hükümeti sözcüsü Maria Jesus Montero, kripto para varlıklarının sahiplerinin artık varlıklarını bildirmek zorunda olduklarını açıkladı.

İspanya ve Kriptolar

Bu yasanın taslağı ilk olarak 2018’de sunuldu. O zamanlar Bloomberg’e göre ülkenin Vergi Dairesi, finansal şirketlerden düzenli olarak kripto varlıkları alıp işlem yapanların isimlerini ve işlem verilerini açıklamalarını talep etti. Girişimin amacı, potansiyel vergi kaçakçılığını önlemek ve dijital varlıkların yardımıyla yapılan kara para aklamayı önlemekti.

Günümüzde ise İspanyol hükümetinin kripto sahiplerinin kripto varlıklarını ve işlemlerden elde ettikleri kazançları ortaya çıkarmayı planladığı söylentisi yayıldı. Burada ilginç bir nokta bulunuyor: Kripto para baronu John McAfee, geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla İspanyol polisi tarafından gözaltına alındı. Şu anda McAfee Amerika’ya iade edilmeyi bekliyor.

Bunlara ek olarak İspanya 2018 yılında 15 bin kripto para yatırımcısını takibe aldığını da açıklamıştı. O dönemde yapılan açıklamalara göre İspanya hükümeti 2017 yılında kripto paralarla işlem yapan 15 bin vergi mükellefini denetleyeceğini belirtmişti. Yapılan açıklamalarda, ödemelerde Bitcoin ve kripto paraların kullanımının karşı karşıya kalınan en büyük tehditlerden biri olduğu dile getirilmiş ve “Bu tehdidin önüne geçmek için vergi dairesinin yeni araştırma birimi kripto paralar üzerindeki denetimleri arttıracak.” ifadeleri kullanılmıştı.

İspanya’nın adımlarının yanı sıra kripto paralarla ve Blockchain ile ilgili düzenlemeleri arttırmaya çalışan birçok ülke bulunuyor. Ancak bu konuda çok yavaş kalan ülkeler olduğu da ifade ediliyor. Örneğin Ripple, Amerika bu konuda çok geride kaldığı için taşınma planları olduğunu açıkladı. Hatta Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da bu planları doğruladı.


Total
31
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ünlü CEO: “Bitcoin’de Düşüş Olmayacak”

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) İle Diğer Varlıklar Arasında Neredeyse Hiç İlişki Yok!

İlgili Haberler