İşler Göründüğü Gibi Değil: Bitcoin (BTC) İlgisi 2017’nin 3 Katı!

İlayda Peker

Şu anda lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) tüm zamanlar rekoruna doğru adım adım ilerlediğini rahatlıkla ifade edebilirim. 2017 Aralık’ta tüm zamanlar rekoru kırıldığında Bitcoin’e olan ilgide de büyük bir artış görüldü. Ancak şu anda aynı veriler oransal olarak karşılaştırıldığında ilginin o dönemdeki kadar büyük olmadığı görülüyor.

Ancak Google gibi arama motorlarının kullandığı bazı yöntemler Bitcoin’e olan ilginin 2017 yılında olduğundan çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Ortaya çıkan bilgilere göre arama hacmi ve ilgili terimler Bitcoin ilgisinin 2017 yılından çok daha büyük bir artış içinde olduğunu karşımıza çıkarıyor.

2017 Yılında Bitcoin İlgisindeki Artış

BTC’de görülen son fiyat hareketleri ile birlikte hem bireysel hem kurumsal ilginin arttığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak geçtiğimiz günlerde elde edilen verilere dayanarak yapılan açıklamalarda ilginin 2017 yılındaki kadar artmadığı ifade edilmişti.

2017 yılında BTC ilk defa 10.000 dolar gibi büyük bir fiyata imza atmış ve özellikle bireysel yatırımcıların iştahını kabartmıştı. Bu sebeple de Google gibi arama motorlarından Bitcoin ile ilgili aramalarda çok büyük artışla görülmüştü.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi 2017 yılında fiyat ve Google Trends verileri paralel olarak ilerliyor. Ancak günümüzde gelindiğinde aynı paralelliği göremiyoruz. Bu noktada uzman isimler durumun görüldüğü gibi olmadığını ifade ediyor ve Bitcoin aramalarında yine büyük artışlar olduğunu öne sürüyor.

Bitcoin’in Pazarlamaya İhtiyacı Yok

Pazarlama; satışları, görünürlüğü, trafiği veya her türlü dönüşümü artırmak amacıyla çeşitli stratejileri tanımlamak için kullanılan geniş bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Yani pazarlama olmadan ürünlerin ya da herhangi bir şeyin varlığını haber vermek oldukça zor. Ancak Bitcoin’in bir pazarlama departmanı yok ve sadece kullanıcıların takdiri ile deyim yerindeyse reklamı yapılıyor.

Öte yandan pazarlama birimleri Google gibi arama motorlarında öne çıkabilmek için zaman zaman ödemeler yapıyor ve buna SEM adı veriliyor. SEO ise Google’da organik olarak büyümeyi ifade ediyor. Çoğu pazarlama departmanı da aslında SEO olarak büyümek istiyor ama SEM’den de vazgeçmiyor.

Bitcoin Arama Verileri

EToro pazarlama yöneticisi Brad Michelson’a göre, ilgili Bitcoin arama terimlerinin toplam aylık küresel hacminin Aralık 2017 rakamının üç katından fazla. Yapılan açıklamalarda hacmin çeşitli terimlere yayıldığı ve bunun da şu anda sadece Bitcoin’i aramaya gerek olmadığı ve insanların bunun yerine daha derine indiği anlamına geldiği ifade ediliyor.

Dolayısıyla artık Bitcoin ile ilgili çok daha fazla yaygın terim bulunuyor: Madencilik, borsa, fiyat ve haberler gibi. Ayrıca arama motorları tarafından dizine eklenen yaklaşık üç kat daha fazla web sitesi bulunuyor.

Yani Bitcoin özelinde aramalar 2017 yılının altında kalsa da ilgili aramalar 2017’nin üç katına çıkmış durumda.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

PrimeBit Yarışmasında Bir Yatırımcı %11.992 Getiri Elde Etti ve 1.000 $ Kazandı

Sonraki Haber

Ethereum Yükselirken Büyük ETH İşlemleri Gerçekleşiyor!

İlgili Haberler