İran Amerika’yı, Bitcoin 8.400 Doları Vurdu!

İlayda Peker

Amerika, 3 Ocak’ta İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü biriminin komutanı General Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta düzenlediği İHA saldırısıyla öldürmüştü. Bunun üzerine Tahran ve Washington arasındaki gerilim hat safhaya ulaşmış ve İran, bunun karşılığının çok büyük olacağını ifade etmişti.

Daha önce bu yazımda da bahsettiğim gibi İran ve Amerika arasındaki bu gerilim 2020’nin ilk günlerinde Bitcoin’in işine yaradı ve LocalBitcoins verilerine göre Bitcoin İran’da 24.000 dolarda işlem gördü.

İran ABD’yi Vurdu

İranlı komutanın öldürülmesinin üzerinden 5 gün geçmeden İran Amerika’ya cevap niteliğinde bir saldırı gerçekleştirdi. İran devlet televizyonunun haberine göre İran, ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu. Yapılan açıklamalarda bu saldırıda 80 Amerikan askerinin öldürüldüğü iddia edildi.

Bu saldırının ardından petrol ve altın fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. “Yeni güvenli liman” olarak tanımlanan Bitcoin de tüm dünyayı ilgilendiren bu gelişmeye tepkisiz kalmadı ve fiyatını 8.000 doların üzerine çıkarmayı başardı. Dün 7.900 seviyelerinde seyreden lider kripto para birimi İran’ın ABD üslerini vurmasının ardından 8.400 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin’in yanı sıra altın ve petrol fiyatlarında da çok ciddi artışlar yaşandı. Petrol fiyatlarında yaklaşık olarak %4’lük bir artış yaşanırken altının ons fiyatı 2013 yılının Mart ayından bu yana en yüksek seviye olan 1.611 dolara kadar yükseldi.

İran ve Amerika arasındaki gerilimin tırmanması ve İran’ın son hamlesi ile yükselen fiyatlara dikkat çeken ve İkigai’nin yönetici olan Travis Killing bir tweet gönderisi ile saldırı sonrası altın, petrol ve Bitcoin fiyat artış grafiğini paylaştı.


Bunun yanında insanların hayatın günlük akışı dışında olaylar yaşandığında varlıklarını geleneksel para birimlerinden çekerek “güvenli liman” olarak adlandırılan varlıklara yatırması alışıldık bir durum. Bundan yaklaşık beş yıl öncesine kadar yalnızca altın bahsi geçen “güvenli liman” statüsünde yer alıyordu. Ancak özellikle son 3 yıldır Bitcoin’in de tüm dünyayı ilgilendiren ve beklenmedik durumlarda aynı altın fiyatı gibi tepki verdiği görülüyor. Dolayısıyla rahatlıkla ifade edebilirim ki artık insanlar Bitcoin’i de “güvenli liman varlığı” olarak değerlendiriyor. Hatta Killing’in fiyat grafiği incelendiğinde belki de Bitcoin’in bu konuda altının bir adım önüne geçtiği şeklinde bir yorum bile yapılabilir…

Dijital Altın: Bitcoin

Daha önce birçok isim Bitcoin’in altının dijital versiyonu olduğunu ifade etmiş ve lider kripto para birimini “dijital altın” olarak nitelendirmişti. Eski Goldman Sachs ortaklarından Mike Novogratz, eski JPMorgan yöneticisi Alex Gurevich ve milyarder yatırımcı Peter ThielBitcoin’i “dijital altın” olarak nitelendiren ünlü isimler arasında yer alıyor.

Gerçekten günümüzde herhangi bir saldırı durumunda, piyasayı etkileyecek herhangi bir hükümet açıklamasının ardından ya da büyük bir şirketin küresel düzeyde etkileyici bir adım atmasından sonra Bitcoin fiyatlarında artış yaşandığı bariz bir şekilde görülüyor. Dolayısıyla “dijital altın” nitelendirmesinin yanlış olmadığı ortaya çıkıyor. Çünkü böyle durumlarda hem altın fiyatları hem Bitcoin fiyatları yükseliyor. Geleneksel düşünenler ve risk almak istemeyenler küresel olarak etkisi olan olaylar gerçekleştiği zaman altını tercih ederken özellikle yeni nesil yatırımcılar ve Bitcoin’in mantığını çözmüş kişiler BTC’yi tercih ediyor.

Öte yandan Amerika ve İran arasındaki gerilim tırmanmaya devam ettikçe bunun etkilerini muhtemelen Bitcon ve diğer kripto para birimi fiyatları üzerinde görmeye devam edeceğiz. Her ne kadar fiyat artışları özellikle bizim gibi piyasayı takip eden kişiler için çok heyecanlı olsa da fiyat artışlarına yol açan sebepleri göz ardı etmemek gerekir. Bitcoin’in 500.000 dolar gibi ütopik bir rakama ulaşacağı garanti edilse bile bunun sebebinin bir 3. Dünya Savaşı çıkma ihtimali olması açıkçası benim gözümü korkutuyor…

Son olarak belki çok klişe olacak ama: Savaşa Hayır!


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

LTC Yükselirse BTC de Aynı Şekilde Tepki Verir Mi?

Sonraki Haber

SEC Uyum Ofisi, Kriptoları İncelemeye Devam Edecek

İlgili Haberler