İnsanların Likiditeye İhtiyaçları Olduğu İçin BTC Düşmüş Olabilir Mi?

İlayda Peker

Bitcoin son iki gündür bir serbest düşüş yaşıyor ve lider kripto para birimi Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeleri görmüş oldu. Bitcoin’in fiyatı dün yalnızca 1 saat içinde %20’nin üzerinde düşüş sergiledi. Bununla beraber yalnızca Bitcoin değil tüm kripto para piyasasında büyük düşüşler yaşandı. Örneğin; Ethereum %30’un ve Ripple %24’ün üzerinde düşüşler gösterdi.

Genel Ekonomi

Kripto para piyasasının yanı sıra COVID-19 salgını dolayısıyla tüm küresel piyasalarda da ciddi düşüşler yaşanıyor. Ancak hem küresel piyasaların hem kripto para piyasasının aynı anda büyük düşüş göstermesi Bitcoin’in “güvenli liman” statüsünün sorgulanmasına yol açtı. Öte yandan piyasanın çoğunluğu endişeye kapılmışken bazı isimler de bunun yalnızca yarılanma öncesi bir düşüş olduğunu ve korkuya gerek olmadığını ifade ediyor.

Örneğin önemli dijital varlık derecelendirme şirketi Weiss Crypto Ratings bugün yaptığı açıklamada, bu düşüşün beklenen bir durum ve olağan bir şey olduğunu dile getirdi.

Bunların yanı sıra bu düşüş sonrasında birçok isim Bitcoin’in “değer deposu” özelliğinin sarsıldığını dile getirirken ShapeShift CEO’su konuya oldukça sert bir şekilde karşı çıktı. Eric Voorhees, Bitcoin yalnızca “çok kötü bir gün geçirdiği için değer deposu özelliğinin kaybolmadığını” ifade etti. ConsenSys’ten John Lilic de Bitcoin ve Ethereum’a olan inancının her zamankinden daha da güçlendiğini dile getirerek bu yorumları cevapladı.

Altın ve Dijital Altın

Öte yandan Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve bir kripto savunucusu olan Anthony Pompliano, Bitcoin’in fiyat dalgalanmaları açısından altının ortaya koyduğu grafiği takip ettiği dile getirdi. Pompliano konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Bunun nedeni altının kötü bir değer deposu olması ya da 5.000 yıl sonra güvenli sığınak statüsünü kaybetmiş olması değil. Çünkü altının likit bir piyasası var ve yatırımcıların her şeye kıyasla likiditeye ihtiyaçları var. Bitcoin’de de durum farklı olmayacak.

Ayrıca Pompliano bu fiyat hareketliliklerin bir likidite krizi sonrası ortaya çıktığını ve piyasadaki dolar düzeyinin artmasının bu duruma yol açtığını dile getirdi. Likidite konusunun Bitcoin için de aynı şey olduğunu ifade eden Pompliano, “Bitcoin likit bir piyasaya sahiptir, bu yüzden onu elinde tutan birçok kişi likiditeye ihtiyaç duydukları için nakit olarak satacaktır. Aslında, çoğu kişi geçtiğimiz hafta içinde varlığı sattı, bu yüzden Bitcoin’in fiyatında bu kadar önemli bir düşüş görüldü.” yorumunu yaptı.

Kaynak: Ambcrypto


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’de Tehlike Çanları: Fiyat 1.000 Dolara Geriler Mi?

Sonraki Haber

Piyasanın Bugünkü Durumu İki Ay Önce Tahmin Edilmişti!

İlgili Haberler