İnsanlar Bitcoin’e Karşı Neden Önyargılı?

İlayda Peker

Özellikle son zamanlarda kripto para birimlerini merak eden çok fazla insanla karşılaşıyorum. Çoğu kişi kripto paraların ya da Bitcoin’in nasıl çok fazla kazandıracağını merak ediyor. Bazıları da “Bitcoin benim işime nasıl yarar?” sorusunun cevabını bulmaya çalışıyor. Ancak hepsinin ortak noktasının “önyargı” olduğunu düşünüyorum.

Bitcoin’e Önyargılı Yaklaşım

İnsanlar genellikle Bitcoin’i ve kripto para birimlerini ana akım medyadan takip ettikleri ve onların söyledikleriyle Bitcoin’i anlamaya çalıştıkları için önyargılı yaklaşıyor. Çünkü ana akım medya genellikle kripto para birimlerini yalnızca “Bitcoin” olarak tek bir çatı altında topluyor. Ayrıca Yalnızca Bitcoin’den bahsedilse bile bunun potansiyel faydalarının anlatılması yerine konu olduğu olumsuz olaylardan bahsediliyor.

Ana akım medyada sık sık “Bitcoin’le dolandırıcılık yapanlar yakalandı”, “Bitcoin bir ponzi şeması mı?”, “Ünlü yatırımcı Bitcoin’e balon dedi” gibi başlıkları görüyoruz. Dolayısıyla yalnızca bu kaynakları takip eden halk çok doğal bir şekilde Bitcoin’in bir dolandırıcılık girişimi olduğunu düşünüyor.

Bunun yanında ben kripto paralar, Bitcoin ve Blockchain alanında editörlük yaptığımı söylediğimde “Hımmm…” gibi bir ünlemden sonra “Nasıl, bu Bitcoin işinde çok para var diye duydum” gibi bir cümle ile karşılaşıyor. Hayır, Bitcoin işinde çok para yok. Aslında “Bitcoin işi” diye bir şey de yok. Konuştuğum kişilerin genellikle Bitcoin için önyargıları da bu noktada başlıyor. İnsanlar ana akım medya, yanlış yorumlar ve kolay para kazanma hevesleri yüzünden Bitcoin’i, devrim yaratacak bir teknoloji olarak görmek yerine “kazanç kapısı” olarak görüyor. Bu sebeple de “Hadi sana 1.000 dolar verelim bunu bize yüze katla geri ver” mantığıyla Bitcoin’e yaklaşıyor. Ben bu kalıbı “basit anlatımlarla” kırabileceğimize inanıyorum.

Bitcoin kötü Bir Şey Değildir

Daha önce de belirttiğim gibi televizyonlarda anlatılan Bitcoin, şayet gerçek Bitcoin ise benim bildiğim şey Bitcoin değil…

Öncelikle karşımızdaki insanlara Bitcoin’in ana adım medyadan duydukları gibi kötü bir girişim olmadığını anlatarak başlayalım. Bitcoin’in altında yatan teknolojinin aslında sadece Bitcoin ya da kripto paralar için olmadığını, her alanda kullanılabilecek bir kayıt defteri olduğundan bahsedelim.

Biliyorum, bu noktalarda dahi alışılmışın dışında bir sistemden bahsettiğiniz için size bir uzaylıymışsınız gibi bakacaklar. Karşılaştığım bazı insanlar, “Ha ben o işlerden hiç anlamıyorum” diyerek kabuğuna çekiliyor. Bazıları ise benim yanlış bir şeyden bahsettiğimi kanıtlamaya çalışıyor. Dolayısıyla öncelikle önyargıların kırılması çok önemli. Önyargıyı kırmak da benim düşünceme göre empati yaparak mümkün oluyor.

İlk olarak, “Ben kripto paraları öğrenmek istediğimde nereden başlamıştım” diye düşünüyorum ve her ne kadar o dönemde ana akım medyada bu kadar popüler olmasalar da televizyonlarda ya da popüler basın organlarından bu konuyu hiç araştırmadığımı hatırlıyorum. Bu yüzden karşımdakine de kendi takip ettiğim güvenilir kaynakları öneriyorum ve en basit haliyle “Ben Bitcoin’i biliyorum, sen bilmiyorsun” havasından sıyrılarak anlatmaya çalışıyorum.

Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim; aslında Bitcoin’in ne olmadığını anlatmak, ne olduğunu anlatmaktan çok daha kolay bir seçenek bence.

Ayrıca Bitcoin’in bugünkü finansal sistem alışkanlıklarını yok etmek, insanların ellerindeki paraları kaybetmelerine yol açmak, doların ya da farklı bir küresel para biriminin kökünü kazımak gibi bir niyeti olmadığının da altının çizilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanlar genel itibariyle alışkanlıklarına çok bağlıdır ve Bitcoin finansal alışkanlıkları, Blockchain ise kayıt alışkanlıklarını değiştirme potansiyeli çok güçlü olan girişimler. Ancak öyle sanıldığı gibi bir gecede tüm düzenin değişmesi yada kısa süre içinde Bitcoin’in tüm para birimlerini alt etmesi gibi bir durum söz konusu değil. Karşılaştığımız kişilerin de bence bunu duymaya ihtiyacı var. Bitcoin’den korkmayın, cebinizdeki ya da bankalardaki paranızı ele geçirmek, çok güvendiğiniz finansal kurumları yok etmek ya da hiç anlaşılmayacak bir şekilde hayatınıza girme niyeti yok. Bitcoin bunların tam tersine belli kişiler tarafından kontrol edilerek, aslında sadece onların iki dudağı arasında olan paranızın kontrolünü size geri vermek istiyor.

Tüm bunlara bakıldığında Bitcoin benimsenmesini arttırabilmek için önce önyargıyı kırmak gerekiyor. Bunun için de karşımızdaki kişi ile empati yapmamız şart. Eğer zaten önyargılı olan birine Bitcoin’in teknolojisinden, Blockchain’in node’larından bahsetmeye başlarsak benimsenmenin önüne engeller koyabiliriz…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

UpBit Yabancı Kullanıcı Hesaplarını Dondurmaya Devam Ediyor

Sonraki Haber

İsveç E-Kron’nun Test Aşamasına Geçti

İlgili Haberler