İngiltere’den Türev Yatırımcılarına Kötü Haber!

İlayda Peker

Bloomberg Terminal’in paylaştığı bilgilere göre Financial Conduct Authority (FCA), bireysel yatırımcıların kripto para türevlerini satın almasını yasakladı. Bu durum FCA’nın kendisi tarafından da onaylandı.

FCA Kripto Türevlerini Yasakladı

FCA, kripto türevlerini “bireysel tüketicilerin kullanımı için uygun değil” sözleri ile nitelendiriyor. FCA web sitesi, kripto para birimi türevlerinin ve ETN’lerin (borsada işlem gören tahviller) bireysel yatırımcılara satışını yasaklayan nihai kurallarını açıkladı.

İngiliz düzenleyici yaptığı açıklamalarda kripto para birimi türevlerinin ve ETN’lerin “ortaya çıkardıkları zarar nedeniyle uygunsuz” olduklarına inanıyor. Bu ürünlerin bireysel kullanıcılar tarafından kullanımının neden uygun olmadığını ise şu sebeplere bağlıyor: Güvenilir bir değerleme temeline sahip değiller, mali suçları ve piyasa suistimali var, aşırı volatiller, bireysel yatırımcılar bu varlıkları yeterince anlamuyor vb.

Yapılan açıklamalarda konuyla ilgili özellikle, “Bu özellikler, bireysel tüketicilerin bu ürünlere yatırım yapmaları durumunda ani ve beklenmedik kayıplardan zarar görebileceği anlamına geliyor.” ifadelerine yer veriliyor.

Bitcoin, Ethereum, XRP Türevleri Yasaklandı

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi “düzenlenmemiş devredilebilir token’lar (e-para)” da yasak kapsamına dahil edildi. Bu varlıklarla ilgilenen şirketler FCA tarafından yetkilendirilmelidir.

Bunlara ek olarak düzenleyiciye göre, tüketicilerin bu varlıklar yasaklandıktan sonra 53 milyon liraya kadar tasarruf etmesi muhtemel. Yasak 6 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 6/10/2020

Sonraki Haber

Yeni Bitcoin (BTC) Adresleri 2 Yılın Rekorunu Kırdı, Sebep Çok İlginç!

İlgili Haberler