İngiltere’den Kriptolar İle İlgili Sert Uyarı

İlayda Peker

Birleşik Krallık’ın mali düzenleyicisi Financial Conduct Authority (FCA), kripto piyasalarında yaşanan büyük bir çöküşün ortasında kripto para birimi yatırımları hakkında bir uyarı yayınladı.

İngiltere’den Uyarı

FCA, 11 Ocak’ta yaptığı açıklamada, kripto yatırımı ve kredilendirmenin yüksek bir risk seviyesi ile ilişkili olduğunu belirterek, yatırımcıların kriptoya yatırım yaparken tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini vurguladı.

Fiyat volatilitesi, ürün karmaşıklığı ve ücretler gibi bir dizi riske atıfta bulunan FCA, yatırımcıların kripto ile ilişkili risklerden sorumlu olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

Tüketiciler risklerin farkında olmalı ve kripto varlıklara dayalı yüksek getirili yatırımlara yatırım yapmanın kendileri için uygun olup olmadığını tam olarak düşünmelidir. İlgili kripto varlık işini kontrol etmeli ve dikkatlice değerlendirmelidirler.”

Düzenleyici ayrıca, kripto yatırımcılarının, bir şeyler ters giderse Finansal Soruşturma Hizmeti veya Finansal Hizmetler Tazminat Planı gibi büyük tüketici koruma kurumlarına erişme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Şirketler de Uyarıldı

FCA, kripto ile ilgili hizmetler sunan şirketlerin tüm ilgili yasal gerekliliklere uyduklarından ve FCA tarafından yetkilendirildiklerinden emin olmaları gerektiğini belirtti. Ajans, 10 Ocak 2021 tarihinden itibaren, Birleşik Krallık merkezli tüm kripto varlık firmalarının, kara para aklamayla mücadele düzenlemeleri uyarınca FCA’ya kayıtlı olması gerektiğini belirtti. FCA, “Kayıt olmadan faaliyet göstermek cezai bir suçtur” diye ekledi.

Uyarı, Düşüşle Birlikte Geldi

FCA’nın bahsi geçen uyarısı BTC’nin 42.000 dolarlık rekor seviyeden 33.000 dolar bandına gerilediği gün geldi. Bitcoin 24 saatte yaklaşık olarak %20 düşüş yaşadı ancak son rakamlara göre düşüş grafiği hız kesti.

Bununla birlikte sadece Bitcoin’in değil tüm kripto paralarda ciddi bir düşüş yaşandığını da belirtmek gerekiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Eleştirmeni: “BTC Ödemesi Kabul Etmek Mantıklı Değil”

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 11/01/2021

İlgili Haberler