İngiltere’de Dijital Para Çalışmaları İçin Yeni Bir Koalisyon Kuruldu!

İlayda Peker

Elde edilen bilgilere göre kripto para birimi savunucuları ve firmaları Birleşik Krallık’ta bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) piyasaya çıkarılması için yeni bir koalisyon oluşturuyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Digital Pound Foundation adını taşıyan grup, “iyi tasarlanmış bir dijital Pound ve dijital para ekosisteminin uygulanmasını” desteklemeyi amaçlıyor ve lansmanını bugün yaptı. Üye firmalar arasında ise Accenture, Avalanche, Billon Group, CGI Group, Electroneum, Quant ve Ripple bulunuyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise “Vakıf, İngiltere’nin gelişmekte olan küresel dijital ortamda yerini güvenceye almak için bir dijital Pound’un tasarımı, geliştirilmesi, uygulanması ve piyasaya sürülmesinde araştırma, savunuculuk, ‘uygulamalı’ keşif projeleri ve çok paydaşlı işbirliği yürütmek için üyelerinin uzmanlık ve pratik deneyimlerinden yararlanacak.” sözleri kullanıldı.

Buna ek olarak İngiltere Merkez Bankası, CBDC incelemelerine kaynak sağlamak için  zaten bir çift üçüncü taraf çalışma grubunu görevlendirmişti. Katılım ve Teknoloji Forumu olarak adlandırılan üyelerin arasında PayPal, Monzo, Starling, Checkout.com, ConsenSys, R3, Visa ve Mastercard yer alıyor.

Digital Pound Foundation’ın Farkı

Merkez bankası her ne kadar halihazırda kripto odaklı firmalarla görüşüyor olsa da Digital Pound Foundation, bağımsızlığının onu mevcut gruplardan ayırdığını söyledi.

Açıklamalarında, “İngiltere Bankası yakın zamanda CBDC Katılım ve Teknoloji forumlarını kurmuş olsa da Vakıf, teknoloji, politika, finansal hizmetler ve diğer disiplinlerden çok çeşitli uzmanlığı bir araya getiren Banka dışında bağımsız bir foruma sahip olmanın, tasarım ve uygulama sürecinin önemli bir parçası olduğunu düşünüyor” sözlerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Milyarder İş İnsanı Mark Cuban, Kriptoya Yeni Başlayanlara Bu Altcoin’i Önerdi

Sonraki Haber

Meksika Kararını Verdi! El Salvador’un İzini Takip Edecek Mi?

İlgili Haberler