İngiltere’de Bazı İşletmeler Faaliyetlerini Durdurmak Zorunda Kalabilir

İlayda Peker

İngiltere’deki katı Kara Para Aklama Önleme yasaları, ülkedeki kripto firmaları için büyük bir operasyonel engel oluşturuyor gibi görünüyor. İngiltere Mali Davranış Otoritesi’ne (FCA) göre, ülkedeki birkaç kripto işletmesi başvurularını geri çekmeye hazırlanıyor olabilir.

“Standartlar Karşılanamıyor”

Perşembe günü İngiltere Mali Davranış Otoritesi yaptığı açıklamalarda, “Önemli ölçüde yüksek sayıda işletme, Kara Para Aklama Düzenlemeleri kapsamında gerekli standartları karşılamıyor. Bu, benzeri görülmemiş sayıda işletmenin başvurularını geri çekmesine neden oldu.” sözlerini kullandı.

The Guardian tarafından hazırlanan bir rapora göre, 51 şirket şu ana kadar Mali Davranış Otoritesi’nin AML standartlarını karşılayamadı ve bahse geçen şirketler ülkedeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir.

Bu kripto firmaları, lisans başvurularını geri çektikleri için kripto para birimleri ile ilgili tüm hizmetleri durdurmalı veya FCA tarafından para cezası ya da yasal işlem riskini göze almalı gibi görünüyor. Bu tür işletmeler, ancak FCA’nın AML protokollerini yerine getirdikten sonra faaliyetlerine devam edebilir ve ardından İngiltere Mali Davranış Otoritesi’nin kayıtlı kripto para birimi firmaları listesine girebilir.

Daha önce ortaya çıkan haberlere göre FCA, kripto işletmeleri için geçici kayıt rejimini Temmuz 2021’den Mart 2022’ye kadar uzattı. Bu dokuz aylık uzatma sayesinde FCA’nın biriken başvurular gözden geçirmesi için yeterli zamana sahip olması anlamına geldiği ifade ediliyor.

Çok Fazla Kayıt Başvurusu Var

FCA’nın Birleşik Krallık’ta yalnızca beş usulüne uygun olarak kayıtlı kripto işletmesi ile bekleyen 90 kayıt talebi olduğu bildiriliyor. Bu arada lisans başvurularını geri çeken 51 şirketten bazıları FCA’nın AML kuralları kapsamında olmayabilir. Bu da eylemlerinin zorunlu bir kapatma ile sonuçlanmayabileceği anlamına geliyor.

Bunlara ek olarak kayıt döneminin sonunda FCA’nın AML gereksinimlerini karşılamayan şirketler de tüm müşteri depozitolarını iade etmek zorunda kalacak.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Cardano ve Ethereum Kurucuları Arasındaki Buzlar Eriyor Mu?

Sonraki Haber

Jed McCaleb Mayıs Ayında 453 Milyon Adet XRP Sattı

İlgili Haberler